A co osvětlení obce?

Myslím si, že si všichni (a nejenom místní) všimli, že v obci je nové osvětlení. I když většina lidí si to pochvaluje, objevují se i nespokojené hlasy – někomu ještě světlo chybí, někdo si myslí, že to svítí jinému do dvora, někdo si stěžuje, že mu svítí do oken, někdo namítá, že je to drahé, a někdo prostě reptá jen tak ze zvyku. A jaký je stav bez emocí?

Začněme od začátku. Na jaře 2014 „přišla“ na úřad nabídka na rekonstrukci osvětlení tak, že budeme mít úplně nová úsporná světla LED a že nás to nebude stát víc než platíme (že nám budou obnovu financovat a my ji budeme splácet 15 let v ceně služby). V té době naše náklady na osvětlení činily cca 145 tis. Kč ročně a v obci svítilo 95 světel. Nabídku výměny světlo za světlo propočítal pan Šebesta a myslím si, že bylo zcela správné rozhodnutí ZO jít do toho. Jenže člověk míní a život ukáže… Firma vypracovala projekt na obnovu osvětlení a začala výměnu realizovat. Bohužel již na začátku po analýze (v passportu) se ukázalo, že je nutné počet svítidel navýšit, aby se vyhovělo normám osvětlení u silnice 1.třídy, svítidla se dala na každý sloup (původně byla rozmístěna na každý druhý sloup), vyplnila se další tmavá místa a najednou počet byl již 169.  Na podzim tato firma měla rozpracovaných 35 projektů v jiných obcích a bylo před volbami, kdy se všichni snažili ukázat, že se v obcích něco děje. Byl to celkem dobrý tah této firmy, ale to jí nemůžeme zazlívat – pro ni je to byznys, spoléhali, že se to nějak dotáhne. Problém byl ale v tom, že se o navýšení světel během srpna až října moc nekomunikovalo. A nejednou se z nákladů 146 tis. Kč ročně stalo 226 tis. Kč ročně a z investice na výměnu svítidel z 1,151mil. Kč se stalo 1,879 mil.. Kč. Co s tím?  Jsou dvě základní možnosti – světla snížit, nevyhovět normám a mít tmu nebo světla ponechat a zaplatit navýšení ceny.

Na pracovní poradě ZO jsme konstatovali, že současné osvětlení je přínosné pro zvýšení bezpečnosti občanů a že jej ponecháme ve stávajícím stavu (možná některá koncová světla odebereme a některé úpravy vyvstanou v okamžiku realizace chodníků – ale to bude až někdy v budoucnu). Jak to správně udělat, aby vše bylo OK a cena byla nižší? Existuje více řešení. Prozatím velmi reálná cesta se nám jeví ta, že si vyměněná i nová svítidla zaplatíme v jiném režimu, než navrženém firmou, čímž bychom snížili provozní náklady (úroky) až o cca 550 tis. Kč, a firmě dál budeme platit za dodávky energie a provozní údržbu levněji. Bude ještě propočítáno a diskutováno.

A posledním bodem k řešení osvětlení je to, že stále ještě existují nepokrytá místa (nejenom bez svítidel, ale někde dokonce i bez sloupů) – mezi domy Rášů a horními okály, na cestě ke srubu Juráňů, na odbočce k nádraží  za mostkem doleva a v Tylově od statku dozadu k „chatařské“ oblasti. Jedná se velmi zhruba o cca 150 tis. Kč. Ale o tomto, až příště, až to vymyslíme.

One thought on “A co osvětlení obce?”

  1. Doplnění informace- dle posledního jednání je možné, že i posledních 16 svítidel je již součástí navýšení na 1,879 mil. Kč. Toto bude potvrzeno do 11.2.2015.

Komentáře nejsou povoleny.