Buďme lepší než Roudno

Jedním z naších cílů na volebním programu bylo i to, abychom ve spolupráci s občany hledali efektivnost využití sběrného dvora a dokázali přitom zvýhodnit občany, kteří odpad separují.
Hledali jsme cestu, jak začít, jak lidi oslovit, jak získat peníze za třídění odpadu zpět do obce. A našli jsme toto – V Moravskoslezském kraji každoročně probíhá soutěž O keramickou popelnici, ve které obce a města Moravskoslezského kraje zapojené do systému EKO-KOM soutěží ve výtěžnosti tříděného odpadu. Soutěž konkrétně hodnotí množství vytříděného odpadu přepočtené na jednoho obyvatele města nebo obce. http://www.tridime.info/obce-mesta/keramicka-popelnice

Naše obec je také účastníkem této soutěže, ale ve srovnání s okolními obcemi jsme na tom celkem „bídně“. Jen pro srovnání – Nová Pláň skončila za rok 2014 první, Roudno třetí, Velká Štáhle sedmá a i další vesnice – Dětřichov, Rýžoviště, Valšov jsou mnohem lepší než my. Skončili jsme až na 117 místě.. Víme, že cesta po žebříčku nahoru nebude jednoduchá, ale proč to nezkusit. Buďme lepší, pokusme se sami sobě dokázat, že třídit odpad umíme, že víme, za co platíme a za co platí někdo nám. Tříděním získáme nejenom levnější náklady na svoz komunálního odpadu, ale chráníme životní prostředí. A není to tak složité, vždyť to zvládne i dítě. Při návštěvě školy jsme zjistily, že děti v naší škole již třídit umí. Musí se jen dokoupit dvojkoš do mateřské školky. A protože opakování je matka moudrosti, předpokládáme, že v průběhu února nebo března uděláme ve škole a školce soutěžní dopoledne na téma Třídíme odpady.

A co mohou dělat dospělí?
Na různých místech v obci (od jihu na sever – zastávka autobusu u Božovských, u hřiště, u Primy, sběrný dvůr a Tylov u „školy“) se nachází kontejnery na plast, čiré sklo a barevné sklo. Ne na všech místech jsou kontejnery na vše, ale minimálně na plast je všude. Rozumíme tomu, že nás nebaví s každou pet lahví běhat do kontejneru, a proto si můžeme na obecním úřadě zdarma vyzvednout velké modré pytle na plast, které se po naplnění odevzdají ve sběrném dvoře. U potoka naproti Primě je i kontejner na oděvy, textil a obuv. Veškerý další tříděný odpad, s výjimkou stavebního materiálu, můžete nosit do sběrného dvoru. Například: velkou i drobnou elektroniku, kovy (plechovky), baterie (auto, tužkové.), nábytek, žárovky, papír, nebezpečný odpad (zbytky a obaly od syntetických barev, ředidel, laků, mořidel, prostředky na hubení hmyzu a dokonce i léky – ale ty z důvodu bezpečnosti doporučujeme vracet spíše do lékárny).
Pokud tedy chceme vyhrát a budeme odpad třídit, tak je vhodné, abychom se vždy domluvili se zaměstnancem obce předtím, než ke sběrnému dvoru něco přineseme. Pan Zemančík – tel.775 417 074 a pan Vychodil tel.773 784 452 jsou ochotni po domluvě, od Vás přebrat odpad třeba i o víkendu. Dokonce, i pokud máme větší objem odpadu a nejsme schopni ho ke sběrnému dvoru dopravit, zajistí nám i bezplatný odvoz. A pokud by se přesto vyskytly nějaké problémy, tak klidně můžeme kontaktovat paní starostku obce tel.554 271 024.

A na závěr – pro usnadnění třídění si můžeme na obecním úřadě zakoupit praktické tašky a třídit přímo do nich. Balení obsahuje 3 kusy, které jsou barevně rozlišené (papír, sklo, plast), stojí 39,-Kč. A tipněme si, jak dlouho se co rozkládá – hra Rozklad odpadu

Papír, dělí se na novinový, časopisový a kartony a takto by se měl i třídit (cena výkupu tříděného papíru je vyšší, než když je smíchaný), ale bere se i míchaný.
Patří sem i psací a balicí papír, knihy, obálky s okýnkem (během zpracování dojde k oddělení okýnek i kancelářských sponek).
Nepatří sem: mastné a zašpiněné papírové obaly, laminovaný a voskovaný papír a z hygienických důvodů ani papírové kapesníky), krabice od mléka a nápojů. Kartony od vajec a ruličky od toaletního papíru jsou už z recyklovaného papíru a patří do popelnice nebo kompostu.
Plastové obaly nemusí být dokonale čisté, ale neměly by být mastné (např. lahev od oleje by měla být vymytá teplou jarovou vodou, kelímek od jogurtu by měl být alespoň dobře vyškrabaný, naopak si nemusíme dělat hlavu s obaly od šamponů a drogistického zboží, nemusí se vymývat protože neobsahují nebezpečné látky, stačí je jen vyprázdnit)
Patří sem i tetrapakové obaly (např.od trvanlivého mléka, džusů), CD a DVD, termoobaly (z restaurací na jídlo), a polystyren (pokud je na něm omítka jedná se o stavební odpad, ten do plastu nepatří).
Nepatří sem, kabely, pneumatiky, linoleum, PVC, pryžové výrobky, koberce
Sklo od léků a potravin by mělo být alespoň vypláchnuté teplou vodou(etikety odstraňovat nemusíme)
Nepatří sem porcelán, varné sklo, zářivky, žárovky, výbojky, TV obrazovky a monitory, autoskla, zlacená a pokovaná skla, zrcadla.
Směsný komunální odpad, patří sem sáčky z vysavačů, zbytky jídla, trus zvířat a psů, popel, použité čistící utěrky a houby, keramika, jednorázové pleny, silně znečištěné nebo nevyprázdněné papírové, plastové a skleněné obaly.

One thought on “Buďme lepší než Roudno”

Komentáře nejsou povoleny.