Vesnička má předvánoční

Přiznám se, že nejsem každodenním čtenářem. Přesto to nebrání tomu, že mám právo na vlastní názor na to, zda s přispěvateli příspěvků nebo komentářů souhlasím nebo ne. A tak, jak jsem psala již dříve, na těchto stránkách si hlavně cením toho, že si může každý napsat to, co uzná za vhodné. 

To, že hlavní pisatelé jsou pan Kressa a paní Nosová, není důsledek toho, že mají hodně času, ale spíše svědčí o tom, že ne každému se chce psát, sdílet svá trápení nebo radost, nebo je ochoten tolerovat a vědomě přehlížet porušování zákonů (někdo se bojí, někomu je to jedno, někdo nemá internet). A bohužel tito dva patří mezi malou skupinku lidí, kteří poukazují  na špatné chování představitelů této obce a na dvojí metr chování paní starostky (a proto nejsou jejími oblíbenci). Paní starostka jednu a tutéž situaci řeší jinak pro ty, co ji pomáhají zakrýt její „neumění“ správně zastávat roli starosty a dělají za ni její práci, těm by dala i modré z nebe (a někdy neoprávněně). Ale ti, kteří poukazují  na její nedostatky, které zbytečně poškozují a někdy i ochuzují obec, a kteří dávají starostce tím možnost se zlepšovat, jsou dopředu zatracováni a označování jako ti, kteří škodí. A takto jsou následně v jejich slovech označkováni i před ostatními, kteří nemají internet nebo druhý pohled na věc a nemohou si udělat vlastní úsudek. A bohužel s nepřátelským názorem se pak pohlíží na celý obsah stránek a lidí nevědomky přichází o spoustu cenných příspěvků, které jsou úplně na jiné téma než o hodnocení chování zastupitelů. A proto zamyslel se vlastně někdo čemu paní Nosová a pan Kressa škodí? Starostce nebo obci? Nebo to je jen takové anonymní nic neříkající zaklínadlo – našli jsme dva viníky, kteří mohou za vše v této obci (i když to není pravda) a teď se musíme semknout a jednat vždy proti nim, protože oni jsou ti špatní. Jaká naivita…..

Při pročtení příspěvků za posledních 14 dní jsem nabyla dojmu, že si lidé neuvědomují, v čem je smysl těchto některých posledních příspěvků. Tak např. příspěvek Plat místostarosty není o tom, že by si peníze pan Jurovic nezasloužil. Já osobně bych snížila plat starostce a rozdíl bych dala panu Jurovicovi, protože si myslím, že se výstavbě cyklotrasy věnuje hodně a je to záslužná práce. A že kdyby to nedělal on, paní starostka by to jistě nedělala. To znamená, že dělá práci za ni. Měl štěstí na výběr firmy, která cyklotrasu projektuje (což se také cení) a s ní je schopen výstavbu cyklotrasy dotáhnout do úspěšného konce i včetně dotací. Držím mu palce a v tomto okamžiku jsem přesvědčena, že vše dopadne dobře a příští rok bude vystavěna další část cyklotrasy. A jemu bych klidně bez problému byla ochotna pomoci vyjednávat s lidmi o jejich pozemcích.

Příspěvek Plat místostarosty (a nejenom tento) je hlavně o tom, že se bez problémů porušují zákony. Vždyť se klidně mohlo v červenci odhlasovat, že bude pouze jeden místostarosta a tomu by se pak dal celý plat, který by vznikl tak, že se sečtou platy obou místostarostů. Příspěvek je poukázáním na porušení zákona v oblasti, které každý rozumí, ale co když dochází k porušování zákona i v jiných oblastech (výběr dodavatelů dodávek a služeb bez výběrových řízeních, nákup čehokoli, co paní starostku napadne bez odsouhlasení zastupitelstvem, nekontrolované výdaje, placení odměn, upřednostňování kamarádů, ignorování požadavků zastupitelů, ignorování plnění usnesení z jednání zastupitelstva, ignorování termínů). A na druhé straně se bude potírat prohřešek za sto korun a snadno ignorovat porušení za tisíce. Někdy mám pocit, že naše paní starostka je papežštější než papež. Paní starostka je totiž člověk, který umí udělat problémy tam, kde nejsou a tam, kde jsou, si jich nevšímá – vždy totiž záleží, kdo a nebo co, je příčinou problému (jestli je a nebo není s ní zadobře). Paní starostku ve svých jednáních s ní vnímám jako nepřejícného a zlého člověka, který má dar výřečnosti, který snadno podléhá omamnému pocitu moci a který svůj názor staví nad zákon – takové mám já zkušenosti (a bohužel ne jen jednou). Kdo máte jiné postřehy, klidně se o ně s námi podělte. Budu velmi ráda, že existují i jiné zkušenosti. A pokud by byly pozitivní, jenom lépe.

Ale zpět k porušování zákonů. Bohužel, znovu jsem si přečetla příspěvky v sekci Zastupitelstvo a dávám za pravdu, že jsou založena na skutečnosti, a pokud my jako zastupitelé, tolerujeme tato porušování zákonů a hrubost zastupitelů, a i když se jich přímo neúčastníme, jakmile se o nich dovíme a nic s nimi neděláme, stáváme se tímto spolupachatelé. Což se mi nelíbí a nechci být s těmito porušováními a hrubostí spojována (a to ani nevím, co vše se porušuje, protože paní starostka ze své umíněnosti nechce nikoho o ničem informovat). Proto jsem velmi ráda, že alespoň aktivní občané v Lomnici se snaží dohlížet na to, aby bylo vše v souladu se zákonem, když my zastupitelé nemáme čas a nebo nemáme chuť na to poukazovat a raději strčíme hlavu do písku, že to vlastně ani problém není, vždyť se nic tak hrozného nestalo. A podle čeho soudí, že se nic nestalo? Znáte to – příležitost dělá zloděje. Anebo ať se stalo a stane cokoli, je to jedno, protože to některým zastupitelům i vyhovuje.

Je to jak s výchovou dítěte – někdo vede dítě k poctivosti a někdo klidně toleruje to, že dítě bude krást a bez zardění lhát, že nekrade. A když se jej zeptáte, co dělalo přes den, řekne, že nic. Vy mu věříte, že nic nedělalo? Kam paříte vy?

 

3 thoughts on “Vesnička má předvánoční”

  1. A ještě dovětek – nejvíce ubližuje zatajování informací – neexistuje seznam smluv (nebo existuje a jen jej nechce nikdo dát), o všechny informace se musí člověk doslova doprošovat (i když na ně má právo, a když o ně žádá bez odezvy poněkolikáté, pak musí použít všechny možné zákonné způsoby), všechno je tajné (i to, co tajné není), u všeho si člověk musí hledat oporu v zákonu, aby se alespoň něčeho dopátral apod. A když nejsou informace, člověk podezřívá a nevěří. Začne se dožadovat o svá práva. A přitom by stačilo pravdivě a včas informovat …..

  2. Pěkné počtení, jsem rád, že tu v Lomnici máme i férové zastupitele, kteří se dokáží dívat na věci objektivně.
    Ještě bych doplnil příměr s kominíkem, pro lepší pochopení situace.
    Třeba místostarosta MVDr. Jurovic, jaký by byl kominík? Komín byste měli řádně vypucovaný, ale saze by vám poletovaly pokojem, přitom byste se dozvěděli jací jste ko..ti, že blbě topíte. Nepořádek z komína by hodil s úsměvem přes plot sousedovi (protože ho se..). Vzal by si domluvené peníze a ještě by vám tajně potáhl z peněženky jednou tolik, protože si zaslouží víc, komínová vložka se přece leskne. Pořád si myslíte, že je to prima kominík?
    Další příklad, paní starostka. Jaký by byla kominík? Přišla by k vám bez nářadí, vysvětlila by vám jak je to těžké starat se o nářadí, zaplakala by, protože jste ji nesehnali pomocníky. Na komín by ani nesáhla, ale přesvědčila by vás, že stačí podepsat papír, že jej máte vyčištěný. A po zaplacení bude zase dobře táhnout. Ale nesmíte to nikomu říkat ani ukazovat, jinak by se kouzlo vytratilo. A potom by vás pomluvila, že máte určitě špinavý záchod i když by tam nebyla. Je toto kominík podle vašich představ?

  3. Jsem moc ráda, že v zastupitelstvu jsou i takoví lidé, jako Ing. Kocourková. Jen moudrý člověk s nadhledem je schopen situaci takto přesně pojmenovat. Jen škoda, že těch moudrých je menšina. Přesně čtyři. Díky Pavlínko.

Komentáře nejsou povoleny.