Hudba a chléb

V pátek jsme měli možnost prožít zajímavý večer. Připomněli jsme si, jakou důležitost hraje v našem životě „obyčejný“ chléb. Ale také, že nejenom chlebem je člověk živ.
Program večera se nakonec upravil tzv. návratovou metodou. Nejprve, jako vůně života, zazněla ultra komorní hudba v podání velmi mladé a talentované interpretky Elišky Jelínkové, která neodolala mému naléhání a nakonec přišla, vzala svou kytaru do rukou a potěšila nás příjemnými tóny, jak starých klasických mistrů, tak i jazzovým přídavkem. Jsem velice rád, že si tato dívenka, členka vítězného dua celostátní soutěže Hradecké Guitarreando 2015, našla čas pro spoluobčany jejích prarodičů. Několik zkratek jsem amatérsky zachytil na svůj mobil, alespoň tak pro vzpomínku.

A jako druhý bod večera byl právě návrat k tomu základnímu. „Povídání o chlebu“. Kdo jiný nám mohl povídat o chlebu, o jeho historii, tradicích, přípravě či pečení, než právě odborník, pekař, majitel pekárny, srdcová dáma paní Halina Dobešová ze Žermanic, která má chaloupku blízko nás, v Kněžpoli. Nebudu zde přepisovat přednášku, která byla plná zajímavostí, ale uvedu zde odkaz na stránky její pekárny, to vám samo napoví: www.pekarnazermanice.cz.


Možná by se hodil i čtený příspěvek od Marie Rii Kovaříkové, kterým paní Halina ukončila své povídání o chlebu, a který v podstatě vysvětluje proč jsme se sešli nad tímto tématem. Pokračování na druhé straně.

11 thoughts on “Hudba a chléb”

 1. Myslím, že to bylo moc pěkné pozdní odpoledne. Krásná hudba od Elišky a pak poučné a moudré povídání o chlebu. Pěkně popořádku. Od prvních záznamů, kdy si člověk upekl první chléb, až po současnost. Také jsme se dozvěděli, že ne všechen chléb je zdravý, jak nás masíruje reklama. Dobrý chléb musí vonět, ne být cítit octem a pod. Černý chléb neznamená, že je celozrný, ale je dobarvován.

  1. Pokud jde o ten podařený vtip s plakátem Wanted, tak děkujeme, jsme informovaní. Bohužel, my zase hledáme toho, kdo nás hledá a tak pořád dokola 🙂 Kdyby se podepsal, mohlo být po problému s hledáním a konečně bychom se šťastně našli.
   Jinak jste první, kdo využil anonymní přihlášení. To je prima. Tak ještě napište, z čeho máte strach. Doufám, že ne z Krabí Líce či Vlčího Moru… 😮

   1. ani starostka ani erina ani ucetni nejso zadni zasukovani hadi!!!!

    1. No samozřejmě, že ne. Pokud narážíte na Lomnickou pohádku, tak vám to jako autor mohu potvrdit. Rozhodně jsem se ani nemohl nechat inspirovat třeba paní účetní, protože při vzniku pohádky jsem ji ani neznal. Musím však připustit určitou inspiraci místními politiky a politickou situací. Každé dílko je podvědomě ovlivněno prostředím, kde se jeho autor nachází. Ale věřte, že jde opravdu o vymyšlené postavičky 🙂 Zajímalo by mě, jak jste k těmto zajímavým identifikacím přišel, milý Anonyme…

    2. Milý Anonyme, mě by také zajímalo, jak Vás napadla tato identifikace?
     Zprávičky píšete asi z mobilu a za pochodu, jinak by tam asi nebylo tolik chyb.

  2. Nevím o tom, že na plakátu bylo slovo ZLOČINEC. Z čeho tak soudíte? Byly tam názvy bylin a karikatury obličejů.

 2. Zdravím, omlouvam se že píší až teď ale nemohl jsem najít tuto stránku. Jen sem se chtěl zeptat proč tato akce byla jen pro vybranou společnost? Rad bych si přednášku také poslechl, nebýt jednoho občana vůbec bych se o ní nedozvěděl 🙁
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Sklamany občan

  1. Byla to akce sdružení Dospěláci pro ně a jejich přátele. Ale každý se může stát přítelem. V plánu akcí byla uvedena dopředu. Je potřeba sledovat plán akcí a pak budete spokojený občan. 🙂

  2. Jen bych ještě dodala, že majitelka pekárny si nepřála žádnou velkou publicitu. Proto byla akce zveřejněna pouze na těchto stránkách a jak bylo řečeno, jednalo se víceméně o soukromou akci Dospěláků a jejich přátel. Tato beseda byla zcela zdarma a nebyla ani spolufinancována obcí Lomnice.
   Kdybychom věděli, že chcete být našim příznivcem a účastnit se našich akcí, pozvali bychom Vás, protože nechceme zklamané občany. Stačí udělat jeden krok: dát na sebe kontakt přes paní Kameníčkovou, nebo Ing. Jelínka. Ale takhle nevíme o koho jde. Jinak děkuji, že jste měl zájem o naši akci.

Komentáře nejsou povoleny.