Naháňka na lišky 2014

22.11.2014

Rok se s rokem sešel a opět MS Výšina pořádá naháňku na lišky. Je to jeden ze společných lovů a také jeden z mnoha důvodů se sejít s kamarády myslivci před koncem roku. Bývá to takový myslivecký svátek, hony, naháňky a natláčky. V našem revíru připadá v úvahu právě naháňka na lišky.

Sraz opět v naši myslivecké klubovně v Lomnici ráno o půl deváté. Sešlo se nás celkem čtrnáct a jeden pes. Otázku, kde jsou ostatní nebudeme řešit. Koho myslivost baví, ten přišel. Sepsání formalit, které určuje zákon, aspoň nezabralo tolik času. Pojedli jsme výtečné klobásky, někteří si dali, bohužel Birella, jen já jsem stávkoval. Pít takové pivo nebudu! To jsou poměry, ani panáka si člověk – myslivec nemůže před naháňkou dát. Zákon je zákon, vymýšlejí ho stejně jen ti, co nejvíce pijí a pak dělají blbosti, třeba právě, že se nesmí před honem a během honu požívat alkoholické nápoje a podobně!

No nic, pokračujeme dál. Hospodář mysliveckého sdružení nás seznámil s plánem vycházky, zároveň se zeptal, jestli souhlasíme. Až na jednu maličkost souhlasili všichni. Tou maličkostí je změna první leče. Nepojedeme do Lágrů, ale první lečí bude část Pálkové doliny, poté se přesuneme na Slunečnou.

Nasedáme do terénních vozů a odjíždíme do revíru. Nástup proběhl přímo v honitbě, kde měla začít první leč. K našemu velikému překvapení nás na nástupu uvítal mladý pan Jelínek a to mysliveckým signálem, hraný na borlici Vítáme Vás – Vítáme Vás. Mohu Vám zde napsat, znělo to náramně. Uvítací signál se nesl celým údolím a nám z toho šla husí kůže po celém těle. Jedním slovem NÁDHERA!

Po doznění slavnostního signálu, k nám promluvil srdečnými slovy předseda MS pan Antonín Suchý. Dalším, kdo k nám promluvil, byl hospodář MS pan Karel Ficek. Sdělil nám důležitost, co se může lovit a jak jednotlivé leče provedeme. Leče dvě. Třetí a poslední leč se bude konat u Pavly Kocourkové a Romana Kresse v nastávajícím fitku. Prý, nekomentujte to, nechte se překvapit.

Nástup byl ukončen opět mysliveckým signálem, mladým panem Jelínkem. Už teď, velice krásný zážitek.

Vedoucí naháňky, hospodář poslal střelce k obestavení první leče a honci se ujali svého úkolu. Leč nám postupně protlačili. Honci dva a pes. Z leče vyběhlo pár kusů srnčího, ale liška žádná. Nevadí. Po skončení první leče chvilka odpočinku přišla každému vhod. Po oddechu následoval přesun ke druhé leči na Slunečnou.

Krátká tabáková přestávka (znovu bez panáka), pár ujasňujících pokynů od hospodáře, odkud začneme leč obestavovat a odkud začnou leč honci protláčet. Jdeme. Počasí pod psa, ale stejně bylo na každém z nás znatelné napětí, co nám tato část revíru přinese, čím nás překvapí. Pro mnohé se překvapení žádné nekonalo, ale pro mne ano. Jelikož chodím bez flinty, jen s fotoaparátem, zůstal jsem stát na stanovišti s Mirkem Ospalým. Udělal jsem velice dobře. Zhruba dvacetiminutové čekání nám na stanovišti krátil, k našemu překvapení, jeden z nočních ptáků, puštík obecný, nádherný zážitek. Pozorovat puštíka při naháňce, za denního světla, se tak často nepodaří.

Druhá leč skončila opět bez výstřelu. Sešli jsme se k nástupu, k ukončení letošní naháňky na lišky. Výřad zel prázdnotou, ale nám to nijak nevadilo, stejně to byla pěkná vycházka.

Nástup zahájil na borlici jedním z mysliveckých signálů junior Jelínek. Poděkování za kázeň a pozvání k poslední leči nám pronesli předseda MS s mysliveckým hospodářem.

Ve fitku nás očekávali majitelé, mladá paní Pavla Kocourková s mladým panem Romanem Kressou. Nyní se naše rozpaky, nad nevšedním místem konání poslední leče rozplynuly. Nádherná společenská místnost, příjemní hostitelé, příjemné teploučko a lehká reprodukovaná hudba, to vše přispělo ke krásnému posezení.

Guláš byl výtečný, jak by ne. Vždyť ho jako každý rok vařili osvědčení kuchaři, hlavní funkcionáři mysliveckého sdružení., p. J. Jelínek, p. K. Ficek, p. Antonín Suchý. Bečka piva byla již naražená a jen čekala na naše žíznivá hrdla. Samozřejmě pivo si každý podle libosti kořenil Staromysliveckou. Asi po hodince následovala tombola. Pár lidí, myslivců a losů se prodalo pomalu jako na myslivecké zábavě. Není divu. Ceny stály zato. Myslivecké kalendáře, šnaps, uzeniny, další různé drobnosti, hlavní cenou zvěřina a ne jeden balíček. Kančí kýty, plecka a dokonce i zajíc se objevil v tombole. Tomboly se ujal jako pokaždé se svými vtipnými komentáři p. Jelínek senior. Veselou atmosféru střídalo jen napětí, při tahu losu z mého klobouku. Po vytáhnutí losu, potlesk pro šťastlivce a vše nanovo. Myslím si, že se jen málokdo našel, co nic nevyhrál, nevyhrál? Vyhrál každý, každý kdo se této naháňky zúčastnil!

Samozřejmě přišla řada na naše pěvecké umění. To mohl být pro Lomnici docela fajnový poslech. Slyšet takovou partu myslivců, jak dávají veškerou energii do svých hlasivek a každý se snaží prosadit tu svou, jednoduše koncert po myslivecku.

Konec se neúprosně blížil, pro některé zklamání, že tak brzo, pro některé vysvobození. Však příští rok znovu a věřte, rok uteče jako voda.

Tato naháňka byla něčím zvláštním a vybočovala z řady těch předešlých. Stručně uvedu proč.

Určitě budete souhlasit.

Za prvé, bylo nás málo, snad i dobře.

Za druhé, premiéru si na borlici loveckými signály odtroubil mladý    p. Jelínek, velice skvěle!

Za třetí, dobře zvolené místo pro konání poslední leče, kde svou premiéru, nebo malou kolaudaci prožili Pavla Kocourková a Roman Kressa.

Odpustíte mi, jestli jsem na něco zapomněl, doufám, že ne, ale kdyby přece, příště napravím.

S pozdravem všem MYSLIVOSTI ZDAR

One thought on “Naháňka na lišky 2014”

Komentáře nejsou povoleny.