Po delší době MS Výšina dává o sobě vědět na tomto webu. V podstatě za to mohu já sám Václav. Ale omlouvám se všem. Mám toho moc a nestíhám. Nyní jsem si našel chvilku, abych aspoň stručně napsal, jak proběhla u myslivců letošní zima a co nás čeká v jarních týdnech v honitbě.
Letošní zima nebyla vůbec náročná pro zvěř. Občas sníh napadl, ale dlouho nevydržel a roztál. Mráz neklesl pod více než deset stupňů. Zvěř měla od nás, myslivců, dobře založené krmelce, jak objemovým, tak i jadrným krmivem. Seno bylo kvalitní, a oves také nebyl nejhorší. Minerální liz byl u každého krmného zařízení včas doplněn. Na nás už jen bylo, při pravidelných vycházkách dosypávat do korýtek obilí a kdo mohl, tak obohatil krmení o suchý chléb. Obchůzky a kontroly krmelců nebyly náročné, jak jsem se již zmínil, nebylo mnoho sněhu a i srnčí zvěři se dobu strádání lépe přečkávalo. Měli snadnější přístup k přirozené pastvě, jako jsou výhony ostružiníku, různých kořínků, mladých výhonů vrbek a různých měkkých křovin.
Ani k zaječí zvěři se zima nechovala nepřátelsky. Neměli problém s přežitím. Jedna z mála hrozeb, které zajícům hrozila, byla od káně rousné, kterých tu letos na tahu bylo celkem na naše poměry vidět hodně a od naší známé, lišky obecné. Výra jsme tuto zimu neviděli ani neslyšeli, takže, od tohoto nočního dravce měli zajíci klid.
Jediné, co nás asi nejvíce trápí, je zvýšený výskyt prašiviny u lišky obecné. Bohužel, s tím my, myslivci moc nenaděláme. Jediný prostředek léčby je intenzivnější lov těchto napadených lišek. Každý myslivec Vám ale řekne, že jednoduché to není, takovou lišku ulovit. Je to většinou otázka náhody. Pomoci může příroda sama a to tak, že napadené lišky buď uhynou, nebo je „vyléčí“ teplé, slunné počasí.
Jarní týdny, nás myslivce, čeká asanace krmných zařízení v honitbě, doplnění lizu pro zvěř a různé opravy mysliveckých zařízení, které jsou nezbytné pro řádný výkon práva myslivosti. Myslivost, jak jistě veřejnost ví, je také samotný lov. V jarních měsících to znamená hlavně tlumení zvěře škodné a zvířat škodlivých myslivosti. Vše dle pravidel a zákona o myslivosti. Dodám jen, že s tím souvisí právě nezbytná ochrana nově příchozích mláďat na svět v tomto období. Zároveň, když dovolíte, bych chtěl požádat veřejnost o její pochopení při procházkách do přírody. Aby na tuto důležitost brali ohled, více si hlídali své psy, nepouštěli je daleko od nohy a měli je stále pod kontrolou. Ono nám stačí, že klid zvěři narušují jezdci na čtyřkolkách, na koních a podobně. Je mnoho negativních jevů, které přírodě a zvěři moc neprospívají. Děkuji.
Jedny z mnoha činností našeho MS Výšina jsou také různé brigády. Vždycky ale podnikáme takové akce, které prospívají samotné přírodě. Je to hlavně úklid odpadků, které stále někteří omezení občané vozí do přírody a pak také úklid, po zimě spadaných větví a polámaných stromů. Tyto, pro přírodu prospěšné brigády, uskutečňujeme na přelomu dubna a měsíce května, dříve než vyroste vegetace. Tak, to je zatím ve stručnosti vše.
S pozdravem všem MS Výšina.
Opět poučný příspěvek s nádhernými fotografiemi. Díky Vašku 🙂
Kouzelné, co víc dodat.