Po stopách našich předků na Sovinec – Hvězdicový pochod

Spolek Staré sovinecko pořádal v úterý 1. května 2018 již 12. ročník přespolního pochodu Po stopách našich předků na Sovinec.

Jednalo se o opětovné připomenutí cesty, kterou dřívější obyvatelé vesnic sovineckého panství museli absolvovat, aby na panských dvorech mohli plnit své robotní povinnosti vůči sovinecké vrchnosti. 

Start pochodu byl v ranních hodinách již tradičně u obecního úřadu v Lomnici. Účastníci pochodu byli nejen z Lomnice, Dětřichova, Jiříkova, Kněžpole, Křížova, Stránského, Albrechtic u Rýmařova, přidali se i někteří z Ryžoviště, Břidličné, ale i z Rýmařova a Bruntálu. Tato akce má svůj historický podtext, pochod není jen honba za ušlými kilometry, gulášem a pivem, ale je to i cesta za poznáním historie zdejšího kraje a některých jeho bezesporu krásných míst.

Letošní ročník pochodu byl organizačně poněkud odlišný, start nebyl jen v Lomnici, ale startovalo se již z několika míst. Stejný cíl a stejná idea. Letošního prvního ročníku tzv. hvězdicového pochodu, se startem v Dlouhé Loučce, se zúčastnili také členové Spolku Jáchyma Pivce z Klinštejna a Hradčan a příznivci této akce z Dlouhé Loučky, Plinkoutu, Křivé, Karlova, Paseky a Uničova.