Požár

V sobotu se v Lomnici ve večerních hodinách odehrála smutná událost. Dům číslo popisné 1 vzplál ničivým plamenem. 
Nejprve nám začali jezdit pod okny hasičské vozy jeden za druhým, než nám došlo, že problém je u nás v Lomnici. Vydali jsme se na cestu mrazivou nocí. Již z dálky byl cítit dým, který nevěštil nic dobrého. V hlavě kmitaly otázky – co obyvatelé? Jsou v bezpečí? Můžeme nějak pomoci? Potom jsme došli blíž. V blikajících světlech asi 15-ti požárních vozidel ze širokého okolí se vyjevil děsivý obraz skutečnosti. Ihned jsme se ptali, jestli jsou všichni v pořádku. Naštěstí odpověď zněla, že ano, že Mirjam je již v bezpečí u svých přátel. Oddychli jsme si. Nicméně hrůznost této stresující události, podtrhuje předvánoční čas, rok plný zdravotních problémů, čerstvé opravy jednoho z nejkrásnějších domů v Lomnici … Tohle bych nepřál ani svým největším nepřátelům.

4 thoughts on “Požár”

 1. Z tisku:

  V Lomnici u Rýmařova vzplanul domek, škoda se vyšplhala na 1,5 milionu korun

  Lomnice (FOTO) – Deset jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy rodinného domu v Lomnici u Rýmařova. Škoda se vyšplhala na 1,5 milionu korun. K události došlo v sobotu 28. listopadu 2015 večer.

  Všeobecně platí, že víkend je ve znamení odpočinku od celotýdenního pracovního shonu. Zároveň je tento víkend prvním adventním. Bohužel však na něj nebudou moci v dobrém vzpomínat obyvatelé dvou rodinných domů na Bruntálsku, kam museli zamířit hasiči na pomoc, aby zkrotili rozsáhlé požáry.

  Druhý požár za jeden den v obci Lomnice u Rýmařova, vzdálený od požáru v Břidličné na Bruntálsku (více čtěte zde) vzdušnou čarou zhruba šest kilometrů, byl na operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru (HZS) Moravskoslezského kraje (MSK) ohlášen v sobotu 28. listopadu 2015 v 19.39 hodin, tedy asi 1,5 hodiny po ohlášení požáru v Břidličné. I zde byl ohlášen požár střechy rodinného domu.

  Na místo byla okamžitě vyslána jednotka HZS MSK ze stanice v Bruntále, kterou posílily dobrovolné jednotky obcí Lomnice, Bruntál, Dvorce, Rýmařov, Světlá Hora, Malá Morávka, Břidličná a o pomoc byly prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska Olomouckého kraje požádány i jednotky obcí Huzová a Moravský Beroun z Olomouckého kraje. „Při tomto požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo celkem 10 jednotek požární ochrany s 12 zásahovými automobily,“ informoval zastupující tiskový mluvčí krajských hasičů Petr Holub.

  Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že hoří střešní konstrukce okolo komína rekonstruovaného rodinného domu. Požár se šířil rovněž do podkroví. Bylo nasazeno několik vodních proudů zvenčí budovy za pomoci výškové techniky v podobě automobilového žebříku. Zásah probíhal také vnitřkem budovy, aby bylo zabráněno rozšíření požáru do dalších částí rodinného domu.

  „Také zde bylo zapotřebí používat dýchací přístroje kvůli vývinu velkého množství kouře z požáru, a tak byl i k této události vyslán protiplynový automobil na podvozku Mercedes-Benz Sprinter ze stanice HZS MSK v Bruntále. Společným rysem tohoto požáru s požárem v nedaleké Břidličné bylo, že hasiči plnili cisterny vodou z hydrantové sítě,“ pokračoval zastupující mluvčí Petr Holub.

  „Požárem byla zasažena konstrukce části střechy a také část obytného podkroví rodinného domu. Hasiči dostali požár pod kontrolu asi za 2,5 hodiny po ohlášení události, úplně zlikvidovat požár se podařilo po další půlhodině. Poté byly postupně jednotky hasičů odesílány zpět na své základny,“ doplnil Holub.

  V tomto případě napáchal požár škodu ve výši předběžně 1,5 milionu korun, podařilo se však uchránit hodnoty v řádu minimálně několika set tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření, ani při tomto požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn a usmrcen. „Oba zásahy kladly vysoké nároky na zasahující hasiče. Ti si s nimi poradili a včas je zlikvidovali díky vysokému nasazení, a také díky odborné a fyzické přípravě, kterou pravidelně absolvují,“ uzavřel mluvčí Holub.

  Více zde: studio STA

 2. Požár v obci Lomnice, vzdálený od požáru v Břidličné vzdušnou čarou zhruba 6 kilometrů, byl na operační a informační středisko HZS Moravskoslezského kraje ohlášen v sobotu 28.11.2015 v 19:39 hodin, tedy asi 1,5 hodiny po ohlášení požáru v Břidličné. I zde byl ohlášen požár střechy rodinného domu.

  Na místo byla okamžitě vyslána jednotka HZS MSK ze stanice v Bruntále, kterou posílily jednotky SDH obcí Lomnice, Bruntál, Dvorce, Rýmařov, Světlá Hora, Malá Morávka, Břidličná a o pomoc byly prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska Olomouckého kraje požádány i jednotky SDH obcí Huzová a Moravský Beroun z Olomouckého kra­je.

  Při tomto požáru byl vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo celkem 10 jednotek požární ochrany s 12 zásahovými automobily.

  Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že hoří střešní konstrukce okolo komína rekonstruovaného rodinného domu, požár se šířil rovněž do podkroví. Bylo nasazeno několik vodních proudů zvenčí budovy za pomoci výškové techniky v podobě automobilového žebříku. Zásah probíhal také vnitřkem budovy, aby bylo zabráněno rozšíření požáru do dalších částí rodinného domu.

  Bylo zapotřebí používat dýchací přístroje kvůli vývinu velkého množství kouře z požáru, a tak byl i k této události vyslán protiplynový automobil na podvozku Mercedes-Benz Sprinter ze stanice HZS MSK v Bruntále. Společným rysem tohoto požáru s požárem v nedaleké Břidličné bylo, že hasiči plnili cisterny vodou z hydrantové sítě.

  Požárem byla zasažena konstrukce části střechy a také část obytného podkroví rodinného domu. Hasiči dostali požár pod kontrolu asi za 2,5 hodiny po ohlášení události, úplně zlikvidovat požár se podařilo po další půlhodině. Poté byly postupně jednotky hasičů odesílány zpět na své základny.

  V tomto případě napáchal požár škodu ve výši předběžně 1,5 milionu korun, podařilo se však uchránit hodnoty v řádu minimálně několika set tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření, ani při tomto požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn a usmrcen.

  kpt. Ing. Petr Holub
  zastupující tiskový mluvčí
  HZS Moravskoslezské­ho kraje

  Zdroj: pozary.cz

Komentáře nejsou povoleny.