Rozpočtové opatření č. 7

Všichni si pamatujeme jakým způsobem naše obec poskytuje občanům informace. Obstrukce různých typů. Nemám, nedám, nemáte právo, zaplaťte, neslyším.. Když už se paní starostka Šomodíková naučila poskytnout dokonce i její „tajnou“ informaci, donucena krajským úřadem, tak to vždy trvá maximálně možnou dobu. A to i v případech obyčejného přeposlání zápisu zastupitelstva. Maximální doba je 15 dnů (limit ze zákona).

Ve většině případů to trvalo mnohem déle, když už odpověděla, že „nic nedá“ anebo žádost úplně ignorovala, proběhl samozřejmě proces odvolání nebo stížnosti na kraj. A jistě se něco brzy dostane i k soudu. Protože když začaly dotazy směřovat na hospodaření obce (např. Kultura 2015), došlo znovu k obstrukcím a ignoracímMusí přece vědět, že nakonec vše, na co mám právo dostanu. Že všechny obstrukce jsou nakonec pro všechny zúčastněné jen práce navíc. Tak o co jí jde? Získává čas? K čemu ho potřebuje? Na kamufláže v účetnictví? No vlastně nic jiného mě ani nenapadá. Vás snad ano? 

Nepamatuji se, že bych někdy chtěl informaci po samotné paní starostce. Takže řeči, že ji to zatěžuje jsou samozřejmě lži. Zápisy ze zastupitelstva může lehce poskytnout jejich zapisovatelka. Když žádám o informaci z hospodaření obce, má tam na to účetní a starostka má dokonce zákonem zakázáno vstupovat do tohoto procesu. Proč je tak „aktivní“ v administraci, o kterou se má starat zaměstnanec?

Ještě stále jsme u nás zvyklí na rozsáhlé rozpočtové opatření, kterému nemá nikdo rozumět. Tím, že si pár zastupitelů se starostkou odsouhlasili rozpočtovou hru bez hranic, získali možnost obcházení ostatních zastupitelů i sebe samých. Ani oni nemají informace jak hospodaříme. Proč je chtějí děvčata obcházet? Proč se jim nechce diskutovat na veřejném zasedání ZO?

Ale co vlastně víme, my občané, o hospodaření obce? Já skoro nic. Jen pár střípků, co nějak prosákne. A to se snažím něco dozvědět. Pamatuji jen věci, které silně zpochybňují jejich schopnost hospodařit. Např. osvětlení v obci bez výběrového řízení, nevýhodná smlouva na financování asi 100 000 Kč nenávratně pryč. A to si to drze prohlasovali.
Dále neoprávněné mzdy místostarosty. Tohle bylo protizákonné, ale v tom zvyku, dělat si co chtějí, zákon nezákon, můžou tunelovat ještě i „zákonnou“ formou. Podpora vybraných bez pravidel. Pořád jen věříme? Kolik se toho dozvíme, až je někdo silnější, donutí dodržovat zákon? Nebo teď, plánování investice 2,5 miliónu, na něco, co už funguje.

Znáte někdo jiný důvod, proč nechtějí, abychom věděli kam mizí naše peníze, než ten, že se tu tak trochu „hraje domů“? Všechno tomu naznačuje.

 

One thought on “Rozpočtové opatření č. 7”

  1. „Setkat se s tabulkou rozpočtu obce, publikované v pdf namísto původní zdrojové tabulky excelu, je tedy zákonem zakázáno (bylo už od r. 2006), a mělo by nadále představovat cosi jako mimořádně zaostalý projev, který se ve slušné společnosti prostě nedělá.“

    Oldřich Kužílek, poradce Otevřené společnosti, o.p.s.

Komentáře nejsou povoleny.