Síla omluvy

Tento blog spatřil světlo světa, po volbách 2014. Hlavní důvod byl poskytnout všem občanům stejné právo vyjadřovat se k situaci v obci, informovat o sobě a o svých činnostech. Neměli jsme tu už dlouho žádné tištěné noviny. A informovanost vlastně jen v obchodě, či ústně v hospodě. A sem tam nějaký plakát. A na obecních stránkách toho bylo pramálo a jen „oficiální“ věci, rozhlas nefungoval.

Paní starostka se netají tím, že tento blog nemá ráda. Samozřejmě, nemá ho pod kontrolou. A bojuje proti němu, jak jen může. Štvavá pomlouvačná kampaň. Debaty s právníkem. Vyhrožování soudem. Atp. Ale ani jednou mi osobně neřekla, co se jí tu konkrétně nelíbí. Nikdy neposlala stížnost administrátorovi, či něco podobného.

Podle ní tento blog rozděluje vesnici. Úsměvné. Lomnici rozdělila právě ona, svým chováním, svými řečmi a daleko před volbami, kdy tento blog ještě neexistoval. A může ji opět sjednotit? Nemůže. Protože ji nebylo dáno shůry a zázraky se nedějí. Necítí sílu omluvy, čímž jí přibývá nepřátel.

Dále tvrdí, že se tu proti ní vede útočná válka. ??? Když tak procházím články, tak tu na ni opravdu nenacházím mnoho pozitivního. A tážu se sám sebe. Proč tu někdo nenapsal něco hezkého o paní starostce? Každý se vztahem k Lomnici tu může něco napsat. (Zde není despota, který by bránil názoru.) Každý může, ale nikdo nenapsal… nikdo… Snad jen dvě odvážné ženy paní Lucie a paní Helena projevily odlišný názor, který možná byl trochu nekonkrétní obhajoba. Za to si jich vážím, i když jsou v zde v menšině.

Teď jenom za sebe. Útoky nejsou zde na tomto blogu! Zde je jen obrana! Nebudu rozebírat pomluvy, které se těžko prokazují. Jen uvedu ověřitelná fakta se svědky:
V době prvního zasedání, se tento WEB teprve rodil, takže následující útoky nemohly být jako odveta na nějaké články:

První útok. Hned na začátku mě paní starostka přišla sekýrovat, že nahrávám zvuk a že to zastupitelstvo neschválilo. Věděl jsem, že na to mám právo. Ale její arogance a neznalost zákona mě překvapila. Měl jsem z tohoto zbytečného konfliktu nepříjemný pocit, ale své právo jsem si uhájil. Vina byla na její straně. Neřekla „Omlouvám se, nějak mi to uniklo, že můžete nahrávat.“ Tím bych se nepříjemného pocitu zbavil a vše by bylo OK.

Druhý útok. Potom, co přečetla paní Olga body „Jaký by měl být starosta“. A že má na tomto základě jiného kandidáta. Zaútočil pan Šebesta, že právě paní Pavlína chce starostovat pro peníze, protože je „nezaměstnaná“ s odkazem na osobní data. Čímž mimochodem porušil zákon o osobních údajích. A navíc to nepochopil. To, že nechodí do „zaměstnání“, neznamená, že je bez příjmů. Je spolu se mnou vlastník firmy, která tu mimo jiné, neziskově hodně investuje do vybavení pro TJ Sokol. Když se to vysvětlilo, chtěl jsem omluvu. Na to paní starostka, že se nic nebude brát zpět a nikdo se nebude omlouvat…. Přitom stačilo, kdyby pan Šebesta řekl „Omlouvám se, paní Kocourková, beru to zpět. Nějak jsem to popletl.“ A mohla pokračovat mírová atmosféra. Ale nařízený zákaz omluvy od paní starostky následky bezdůvodného útoku ještě zvýšil. To už jsem měl v sobě více než nepříjemný pocit. To už jsem měl políčky na obou tvářích, co mám teď nastavit? Jak se bránit? Jedna z prvních možností je o tom mluvit a psát, třeba zde.

Proč tolik lidí v dědině má podobné pocity jako já. Ponížení, přehlížení, hněv. Vždyť paní starostka dělá vše správně, alespoň podle jejích vlastních slov, přitom do teď nezná ani zákon o obci (viz obstrukce FV). Jak je možné, že ona má pocit, že všem pomáhá a já a mnoho jiných má pocit přesně opačný? Kde se najednou vzali ti kverulanti? Spadli z nebe? Proč musí sdružovat občany na předvolebních guláších a jiné blbosti, když stačí každého občana vnímat jako rovnoprávnou bytost, neškodit neurážet, nepomlouvat a pomáhat mu v rámci své role. Ponechat mu jeho důstojnost. To jsou věci, které asi nikdy nepochopí a i teď, když to čte, jde jí hlavou… co to tady píše za bláboly…jaká důstojnost?

Třetí útok se netýkal přímo mě, ale byl tak nechutný, že se mě přímo dotkl… Pan Jelínek se vyjádřil kriticky (ale klidně a slušně) k osobě kandidátky na starostku paní Šomodíkové, když odůvodňoval proč ji volit nebude.. Tehdy se mi zdálo, že je přísný, ale časem se vše, co říkal, potvrdilo a dokonce ještě hůř (máme tu už i výhrůžky násilí). A paní starostka se zase snažila tuto kritiku přebít kriminalizací Ing. Jelínka. Když se volil kontrolní výbor. Snažila se ho na veřejnosti namočit do případu defraudace ZK. (Ne poprvé). Jako důkaz uvedla „svůj pocit“. A proto nemůže být v kontrolním výboru. Zatím k soudu nedošlo a nevím o žádném obvinění Ing. Jelínka. Ale myslím si, že brzo se jasně prokáže, že její pocit byla jen další ubohá pomluva. Pravda totiž vždycky vyjde najevo. Tady už to bylo za hranicí omluvitelnosti. Jasný úmysl nepodloženě diskreditovat.

Tak to bylo jen první zasedání, v době mlčení tohoto blogu! Nechat si to vše líbit? Stáhnou se do ulity? Nebo o tom všem mluvit a psát?

Kam to až došlo? A to zdaleka nejsme u konce. Přečtěte si jednotlivé články. Nikdo nemá právo mlčet k nepravostem, ani my. Proto si paní starostky v její funkci nemůžu vážit. Protože její skutky ji samou znevažují a znevažují nás všechny. I když se známe z Rýmařova a byla to vždycky sympatická holka, role starostlivé starostky je pro ni prostě nad její síly. Což si však nikdy nepřizná.

Odpouštět umím i když mi to chvilku trvá. Co ale zatím nedovedu, je zapomenout.

 

 

14 thoughts on “Síla omluvy”

 1. Nejenže znevažují ji samotnou a občany naší obce, ale znevažují i vážnost Obecního úřadu.

  1. O vážnosti Obecního úřadu dnes nemůže být ani řeč. Bývaly doby, kdy si úředník pomocí strachu dokázal vynutit vážnost. Ale dnes se vážnost buduje na jiných základech. Píle, ochota, pravdivost, spravedlnost, činorodost atp. A hlavně v pochopení, že úředník je ve službě a zákonnou moc dostal jen k tomu, aby mohl konat obecně prospěšné věci.

 2. Tleskám tomuto článku. Perfektní a pravdivý.

 3. Zamyslete se nad tim co jste tady napsal?Ja si na p.starostku nemůžu stěžovat.Jsem s ní spokojena.A to že nejste spokojeny,že se stala starostkou je Váš problém.Paní Šomodíková se stala starostkou,protože si ji občané Lomnice zvolily.Udělala pro obec hodně než předchozí starosta…Po dlouhé době jsem se vrátila do Lomnice a nestačila jsem se divit jak se krásně obec změnila.P.Šomodikovou budu stále volit.
  To že tady urážite starostku je dech berouci.Jste zahořklý,že jste se Vy nestal starostou.Musím se smát nad tímto článkem.
  Lidi,zamyslete se nad sebou a první věc co by měl každý udělat je „zamést si před svým prahem“…
  Ještě bych chtěla dodat.Chci poděkovat lidem VPP za to jak se krasně o obec staraji,udržuji ji pěknou a čistou.
  Neházejte na ně špínu.Zaměstnává je ÚP a né VY!!!

  1. Vážím si názor nové přispěvatelky. A jsem rád, že je s paní starostkou spokojená. Bohužel, já nejsem a mám proto problém, který musím řešit. Jak tu správně uvádí. Nikdo nemůže zpochybnit paní starostku jako vítězku voleb. Rozebírat, kdo ze starostů toho udělal víc, tu nebudu. Ale dobrý nápad na článek. A do toho, koho budete volit, si rozhodně nenechávejte nikým mluvit.
   Škoda, že jste si tento článek nepřečetla pozorněji. Neurážím tu paní starostku, jen popisuji, jakým způsobem urážela ona mě, v době před tímto blogem. A to je docela rozdíl, nemyslíte? Možná, že jsem zahořklý, ale určitě to není tím, že jsem se nestal starostou 🙂 nikdy mě totiž nenapadlo kandidovat do zastupitelstva. To bude určitě nějaký omyl.
   Možná by bylo dobré, číst články celé a nezaujatě, aby jste nebyla v budoucnosti zklamaná. Pokud máte něco na mysli pod „zamést si před vlastním prahem“, tak to řekněte na rovinu.
   Co se týká lidí VPP, nikdy jsem se jich ani slůvkem nedotkl a vážím si každé práce konané kýmkoliv pro Lomnici a VPPáci to vůbec nemají lehké, proto nerozumím, co myslíte tím „házet špínu“. A proč si myslíte, že já je zaměstnávám? Jinak si opravdu velice vážím vašeho příspěvku. Konečně někdo, kdo není srab a umí říci svůj názor. Děkuji.

   1. A protože se mi líbíte, povýšil jsem vás na redaktora. Teď už můžete psát i velké články.

  2. Když si čtu tento komentář, nedá mi to, abych se pisatelky nezeptala:
   – v kterém článku se píše o zaměstnancích na VPP?

 4. Vy všichni, kteří se zastáváte pana ing. Jelínka a chcete být opravdu objektivní, zjistěte si prosím skutečnosti, jaký byl soudruh Jelínek před rokem 1989.Paní starostka Šomodíková není osoba dvou tváří jako …Z mé strany je naprostá spokojenost a Vaše“ házení špíny na její hlavu “ svědčí o uražené ješitnosti.Potrefená husa se vždycky ozve !

  1. Co já vím, byl komunista a je jím do teď. Co se s ním stalo v roce 1989? Sice minulost stará přes čtvrt století je trochu vyčichlá a nevím, proč to tu vytahujete, ale rádi si to poslechneme a podíváme se na to nezaujatě.
   Jsem rád, že jste spokojená. Škoda, že ty spokojené nezajímá, proč ti druzí nejsou spokojení. Jak se říká „sytý hladovému nevěří“.

   1. Asi máte pravdu, jde přesně o uraženou ješitnost. My ješitní tím často trpíme. Je na tom něco špatného? A zcela přesně jste vystihla tu potrefenou husu. Nádhera. Ano, to je moje role, to je přesně ta situace… je vidět, že jste tento článek četla.
    A myslíte si, že je normální házet po husách kamení?
    Taky by mohla štípnout do zadku, ne? 🙂

  2. Strach lže a Ty mu věříš.
   Mě vůbec nezajímá, zda někdo byl soudruh, či ne. Mě zajímá více to, jaký je to člověk. A když si položím na váhy osobnost Ing. Jelínka a současné starostky, tak bohužel musím konstatovat, že váhy přestaly vážit. Ta část s paní starostkou klesla na samé dno. Ne jenom po stránce vědomostí, ale i po stránce mravní a lidské. Obecní úřad ztratil vážnost, vládne arogance, vyhrožování, útoky na občany a pomluvy. A to pro mě není vzor člověka, kterého bych si měla vážit.
   .

  3. Paní Šomodíková není žena dvou tváří, to máš pravdu. Je žena tisíce tváří. Od uplakané až po agresívní. Obsáhne dokonale všechny nuance.

 5. Čeká se na schválení mého komentáře, netušila jsem, že fungujete jako cenzura.

  1. Samozřejmě, že cenzura tu je 🙂 . Když se někdo nově přihlásí, musím ověřit, zda je to občan Lomnice. A také je tu cenzura na vulgární výrazy. Viz Pravidla WEBu. Doufám, že to malé zdržení vás nerozhněvalo a děkuji za pochopení.

Komentáře nejsou povoleny.