Smysl pro spravedlnost

V Lomnici, naproti MVDr. Jurovice, se začalo stavět. Obcí se šířily řeči, že se staví „na černo“. Bez územního rozhodnutí a bez stavebního povolení.  😥
Proč ne? V celé republice se tak občas děje, tak proč ne zrovna   v Lomnici? Ale některým občanům se to nelíbilo. A nelíbilo se to zřejmě z toho důvodu, že celou stavbu „řídil“ místostarosta obce. A ten má dbát na to, aby vše probíhalo takříkajíc košer. Zvláště pak, když v jiném případě velmi trval na tom, že každý musí dodržovat zákony!  😀 
Když tato slova pronášel, tak se už stavělo. Z toho vyvozuji, že zákony mají platit jen pro někoho. Jak se říká: Káží vodu a pijí víno?
A co na to paní starostka? Denně jezdí několikrát kolem a musela o stavbě vědět. No co, NIC…. 😯
Tak nějaký občan vzal spravedlnost do vlastních rukou a nahlásil černou stavbu  na patřičná místa.
Nevím, kdo to byl, ale jistě  smysl pro spravedlnost měl.  😀

 

7 thoughts on “Smysl pro spravedlnost”

 1. Smysl pro spravedlnost, nebo spíše „zákon akce a reakce“. Udávat ve věcech, které nikomu a ničemu neškodí, by se, podle mého názoru, nemělo. Samotná litera zákona mnohdy nevyhovuje praxi a je značně pomalá. Vytváří ji také jenom lidi. A proto i místní „dohlížeči zákona“ musejí rozeznat, kdy prosté vyhovění zákonu má ještě smysl a naopak, kdy je to tzv. „Pražská pitomost“. Nicméně po udání se již litera zákona musí dodržet do puntíku.
  Jakmile to vše přestane sloužit věci a začne se to zneužívat ke mstám atp. odnesou to nakonec všichni kolem. Kdo z nás si může být jistý, že žije a vše činí podle zákona, když zákon ani nezná. Neznají ho ani právníci!
  Proto jsem se divil, když pan místostarosta MVDr. Jurovic vytáhl na zastupitelstvu dva, tři roky starý případ několika smrčků své sousedky. Obyčejný případ, kdy občanka potřebovala zabránit přerostlým smrčkům v růstu. Byl jsem se tam podívat. Pařezy jsou těsně u domu a hrozilo narušení stavby kořeny stromů. Již dávno tam neměly co dělat. A tato nepochybně účelová záležitost podle principu „Já ti ukážu co dovedu!“ skončila jak nejhůře mohla. I když ani přivolaná policie nenašla žádný problém (ti se museli místní nesnášenlivosti chichotat) paní starostka nechala alespoň občanku zaplatit tu nejvyšší odhadní částku za dřevo. 🙂 Tak to dopadá, když si k pomstě vezmete na pomoc zákon. Proč si pan místostarosta vzpomněl na tento prohřešek vůči zákonu (ne proti zdravému rozumu) až teď, nevím. Ale kamenem by mohl házet jen ten, kdo je bez viny. Jinak se to vrací jako bumerang.
  Rozhodně si nemyslím, že by paní starostka Šomodíková jezdila jen tak kolem a nic neudělala. Možná je to právě ona, kdo tu věc udal. Protože o Starou Stolárnu se také stará, z hlediska zákona, jak jen může. Upozorňování a různé intervence na úřadech. Samozřejmě ne, aby bylo vše vyřešeno rychle a k obecnímu prospěchu, ale naopak, klasické zneužívání moci či zákona k osobním pohnutkám.
  A tak si tu žijeme. 🙂

 2. Paní starostka o potřebě pokácení smrků věděla moc dobře. Dokonce to probírala s bývalým zaměstnancem obce panem D.
  Chtěla, aby shodil smrky on, pokud by paní S. na tuto práci nikoho neměla. Proč se nedokázala přiznat? Raději opět lhala a lhala. Je to ostudné.
  Paní starostka se přepečlivě stará jen o někoho. V souvislosti se všemi událostmi si myslím, že to byl někdo jiný, kdo věc nahlásil. Ale ono je to jedno, stalo se.

  1. No vida. A na zastupitelstvu se tvářila nechápavě. Ale každý může zapomenout. Kdyby uvažovala nezúčastněně, nikdy by však nedala naúčtovat hodnotu dřeva v plné možné výši. Zvláště když šlo vlastně o samovýrobu. Trapný případ.

 3. Tak jsem se vydal po stopách našeho udavače. Protože mě to velice zajímalo. A dospěl jsem k velice překvapivému výsledku, kterému se mi ani nechce věřit.
  Začnu tento příběh od začátku.
  Lidé si po dědině povídali o tom, že tu existuje černá novostavba, kterou navíc řídí sám místostarosta. A když se tato informace dostala k paní Ing. Kocourkové již z vícero zdrojů, napadlo ji, že zavolá panu místostarostovi MVDr. Jurovicovi, aby ho informovala o problému. Jako oplátku za podobné poskytnutí informace či jinou pomoc, kterou nám již několikrát poskytl. A mělo být na něm, co s touto informací podnikne.
  V telefonátu vysvětloval, proč jde o černou stavbu atp. Ale to není důležité. Důležité je to, co se stalo potom. To jsem se dozvěděl při pátrání po člověku se smyslem pro spravedlnost.
  Ihned po telefonátu přiběhl pan místostarosta na onu stavbu, hodně rozezlen a nadával na Ing. Kocourkovou, že to chce nabonzovat atp. (Na podrobnosti se zeptejte dělníků ze stavby.) Nevím, proč ho napadla taková bláhovost. Možná důsledek prostředí, ve kterém se teď často vyskytuje (OÚ).
  Další všední den volal Ing. Kocourkové, že se tak již stalo, že udání je již skutečností. U tohoto telefonátu jsem byl taky.
  Nedovedli jsme si představit, kdo to mohl být a projednávali jsme to s lidmi při pivku atp. Každého to zajímalo.
  Potom jsem se rozhodl, že se to pokusím zjistit. Pátrání začalo přímo na stavebním úřadě. První zásadní výsledek pátrání… Světe div se. ŽÁDNÉ UDÁNÍ NEEXISTUJE !!! Nic souvisejícího s touto stavbou.
  Proč lhal pan místostarosta MVDr. Jurovic? Z dalšího pátrání jsem vydedukoval, že podlehl nějakému nesmyslnému paranoidnímu strachu z Ing. Kocourkové. Proto ji informoval, že udání již existuje, aby pozbyla důvod podávat to své. Paradoxně se tak sám dostal svou intrikou do problému, že se o tom hovoří i zde.
  Doufejme, že jako přispěvatel našich stránek, nám vysvětlí své zvláštní počínání.

 4. To je zajímavá zpráva. Vlastně udělal to nejjednodušší co mohl. Do éteru se dostala dezinformace o udání a on zastavil stavbu a majitel se vyhnul možné pokutě, pokud by to skutečně někdo nahlásil. Jen mi nejde na rozum, proč to vše činil tak kostrbatě? Nemusel nikoho obviňovat, nemusel nic vysvětlovat a mohl prostě počkat na potřebné dokumenty. A vůbec by se tady o tom nepsalo. Nebo to bylo ještě jinak?
  Ve svém povídání, jak miluje poetický život na venkově, si trošku nadsadil také. Ta milá, usměvavá dáma totiž neřekla: Pane Jurovic Vy jste sprosták. Řekla: Pane Jurovic, proč urážíte občany? Já ji znám a věřím jí. To není totiž její slovník.
  Jo, tak to je náš AAAnastán.

 5. A klidně se staví dál, zřejmě se nepředpokládá, že někomu dojde trpělivost a černou stavbu nahlásí.

 6. Tak jsem se příležitostně zeptal na stavebním úřadě, jak je to se stavbou, kterou řídil pan místostarosta MVDr. Jurovic. Stavba je hotová, ale o stavební povolení nikdo dosud nepožádal. 🙂 Zajímavé, což?

Komentáře nejsou povoleny.