Štír

Jeden mnich se posadil u potůčku a rozjímal. Když otevřel oči, uviděl štíra, který spadl do vody a zoufale bojoval o život. Soucitně natáhl ruku do vody, vytáhl štíra a položil ho na břeh. Zvířátko se na oplátku bleskurychle otočilo a uštědřilo mu velmi bolestivé bodnutí. Mnich znovu začal rozjímat, ale když otevřel oči, uviděl, že štír zase spadl do vody a že se ze všech sil snaží udržet na hladině. Opět ho zachránil a štír opět bodl svého zachránce, až vykřikl bolestí. Totéž se stalo i potřetí. Mnichovi slzely oči bolestí. To všechno viděl jeden rolník. Rozhořčeně zvolal: „Proč pořád pomáháš tomu nevděčnému stvoření, které ti místo poděkování jenom ubližuje“? „Protože se každý řídíme svou přirozeností,“ odpověděl mnich. „Štír je tu od toho, aby bodal, a já od toho, abych prokazoval milosrdenství.“

Z knihy Paprsek slunce pro duši od Bruna Ferrera

A od čeho jsi tu Ty?

Někdo založí dramatický kroužek pro děti a někdo věnuje celý svůj místostarostovský plat na jeho rozvoj, jiný zajišťuje ceny do tomboly v takovém rozsahu, že by se ani v městě nemuseli stydět, jiný je na své vlastní náklady dokonce kupuje a pravidelně dává pro druhé, jiný zajistí sportovní kroužek, další se věnuje udržování tradic v obci a založí muzeum nebo zavede tradici Vánočních koncertů, opraví klubovnu, aby se bylo kde scházet, třeba po tradiční Tříkrálové sbírce, nové osvětlení či hřiště u opravené školy taky nevzniklo samo od sebe…

A někdo, i přes svůj zjevný talent, s ním plýtvá…

A od čeho jsi tu Ty?

10 thoughts on “Štír”

 1. Děkuji za velmi pěkný příspěvek. Ani by nepotřeboval komentář, ale je v něm obsažena otázka, pravděpodobně na mně.
  Určitě bych nehrál roli mnicha, ani štíra. Hrál bych roli prostého rolníka, co mluví. Mluví k mnichovi, „nebuď bláhový“. Křičí na štíra, „nebuď zlý!“ Obyčejný rolník se smyslem pro realitu, kterému připadá přirozené vnímat zlo jako něco, čemu se má bránit a dobro jako něco, co se má bránit. A jak jste na tom Vy?

  A někdo třeba ze svého opraví sportovní zázemí pro TJ SOKOL Lomnice na hřišti (viz článek Záměr) v nákladech minimálně 800 000 Kč. S plánovaným výnosem za nájem 6.000 Kč za rok. Fiktivní návratnost 133 roků. Jenže vše je pomíjivé, takže další opravy a další peníze……Nejenom, že nikdo nepomůže, ale ještě ho za to kopou. Ano máte pravdu, musí to být idiot … … … nebo Brunův mnich?

 2. Bruno Ferrer byl tak trochu snílek. V životě to chodí jinak. Naštěstí máme uši, oči a nejsme zaslepení. Nejvyšším náboženstvím by mělo být čestné jednání! A to je kámen úrazu, na který poukazujeme.
  A kdo jsem já?
  Jedna z těch, co založili Občanské sdružení Lomničtí dospěláci. Věřte, že mnoho volného času i vlastních peněz ze skromného důchodu jsem věnovala tomu, aby v obci ožila kultura, vzdělávací besedy. Aby se občané začali scházet, povídat si, aby neseděli jenom doma se svými starostmi a mnohdy i bolestmi. O to jste se Vy, jako členka bývalého ZO, a předseda kulturní komise, měla starat. Všichni víme jak to bylo, proto tady vzniklo OS dospěláků., kterému se ty polena pod nohy házely také. Co se nám podařilo nebo ne, se dočtete v rubrice DOSPĚLÁCI.
  Kromě toho, že o Vás vím, že jste věřící, ptám se kdo jste Vy?
  Mohu Vás ujistit, že si hluboce vážím těch, kteří dají peníze na prospěšné věci, i těch kdo jsou ochotni svůj volný čas věnovat dětem. Málokdo by dal tolik úsilí a peněz do projektu, který má sloužit pro občany Lomnice, jako pan Kressa s paní Kocourkovou, přesto se mu házely klacky pod nohy. Proč?
  Diskutovat můžeme o darech do tomboly, zda je to nezištné, nebo pro zviditelnění sebe sama. V prvním případě klobouk dolů.
  Co se týká tradic v obci, většinu založil bývalý starosta Ing. Jelínek. Ať je to prvomájový pochod „Po stopách našich předků“ na hrad Sovinec, novoroční pochod, Den obce i koncerty v kostele. Nepřipisujte, prosím, tyto zásluhy někomu jinému. Ten v tom jenom pokračuje, i když i to je chvályhodné.
  Co se týká opravy školy a nového hřiště u školy, to je také projekt Ing. Jelínka, i když se snesla vlna kritiky, jak byl špatný. V tom případě se Vás ptám, co jste na bývalém zastupitelstvu udělali pro to, aby se projekt opravil, než se zažádalo o dotace a začalo se z realizací. Mimo jiné i vlastní práce měly začít o rok dříve, nebýt zpackaného výběrového řízení. Co se týká osvětlení v obci – mohu zvolat konečně světlo! Za cca 2. mil Kč na 10 let. Chválu zaslouží opravené mantinely na kluzišti. To je vše, co jsem chtěla říct na Vaši výzvu.
  Jsem moc ráda , že po volbách se v zastupitelstvu objevili noví, chytří lidé. Je vidět, že pomalu a jak ztuha se věci mění.
  I od toho jsou tady tyto stránky, poukazovat na nepravosti, aby se neopakovaly. A taky chválit, když je co. Chytrý se poučí, hlupák zůstane hlupákem.

 3. Ráda bych se zeptala, kdo je ten, co prokazuje milosrdenství?
  Máte na mysli toho, co nepokrytě lže, manipuluje s lidmi, opíjí se mocí, vyhrožuje, vydírá….. To je milosrdenství?
  Jinak mě naprosto uniká smysl celého povídání o mnichovi.
  Ještě jedna věc mě zajímá:
  Jakých úspěchů jste dosáhli v minulém volebním období. Jaké programy jste připravili k realizaci? Slyším jen, že paní starostka byla jediný nejlepší kandidát. Nikdo neřekl proč.

  Co jste udělala Vy, jako člen školského výboru pro to, aby rodiče ( i z řad bývalého ZO ) nedávali děti do jiné školy a školky? Zajímalo Vás to vůbec, podala jste nějaký návrh
  řešení?
  Až díky paní Mrtvé se opět s dětmi začalo pracovat, vznikly kroužky.
  Děkuji za odpovědi.

 4. Ještě jsem zapomněla na opravenou cestu do Tylova. Po opravě byla lhůta snad 2 roky na to, aby se případné nedostatky reklamovaly. Stalo se tak? Myslím, že ne. Vy, jako bývalá zastupitelka, upozornila jste na to? Myslím, že ne. Takže vynaložené náklady na opravu cesty byly zhruba na tři roky, protože stav je takový, jako před opravou. Je třeba vidět, ne být zaslepený a kázat o milosrdenství. Totiž, kdyby ta cesta byla v pořádku, tím byste prokázali to milosrdenství lidem, kteří po ní musí chodit, nebo jezdit.
  Ještě jednou díky Bohu za nové a schopné lidi v ZO.

 5. Marně si chci vzpomenout na milosrdenství, které jste prokázali v minulém období. Nic, opravdu nic mě nenapadá.
  Jen to, že jste zaseli semena sváru, ze kterých vyrostli obludné rostliny, které dusí klid, který panoval v obci, lidé se stali nedůvěřiví, někteří se bojí a některým to nestojí za to, aby se tím vůbec zabývali. Obec je rozdělená. A bude velmi těžké všechno znovu zkultivovat. Bude to dlouhý proces, jako boj s plevelem, který má dlouhé oddenky. Věřím, že se to nakonec
  povede. Držím pěsti těm odvážným.

 6. Už když jsem svůj příspěvek psala, říkala jsem si: psát, nepsat, jít do toho nebo ne, k čemu to bude a nebo nebude? A vidím, že tento nevinný příběh, navíc z knihy příběhů Paprsek slunce pro duši, vyvolal zajímavé reakce…ačkoli trochu v rozporu s názvem díla, ze kterého pochází 🙂 Ironie?
  Asi tak, jako to napsala Sára Saudkové ve svém rozhovoru po filmu Fotograf, který teď běží v kinech: „Víte, co o vás říkají lidé po filmu Fotograf, když odcházejí z kina?“ “ Ano, stala jsem se ztělesněním toho nejhoršího. Otevřete šuplík se zlem a je tam Sára.“ Proč mám stejný pocit i z Lomnice? Jen z našeho šuplíku by vyskočila tříhlavá saň z Lomnické pohádky a bývalé zastupitelstvo, že… jen jsem pořád nepochopila ten zásadní bod zla, ten strašlivý svár, o kterém se tu stále píše? Ale jsem ráda, že vím, kam patřím – na black list 🙂
  Věřte mi, že jsem neměla nejmenší ambice vyvolávat rozruch či svár ani povídkou, ani svou prací v zastupitelstvu. Jen už jsem nechtěla číst jen samou kritiku a negativní reference na to, co jsme (ne)dělali…Ale že se strhne taková lavina…
  Psala jsem taky proto, že jsem ještě stále občan Lomnice, kterému na obci záleží – i když si to možná nemyslíte. Už jen to, jak to vypadá, když si někdo tyto stránky najde a jako nezainteresovaný si je začne číst – až na pár článků s opravdu konstruktivními věcmi, které jsou nezaujaté, se tu hraje jakýsi slovní ping-pong kdo z koho. Což je časem únavné, nemyslíte?
  Škoda, že nebyl čas si tyhle věci povykládat osobně, že? A nebo třeba na country zábavě, retro plese, obecním plese, po vánočním koncertě, při Tříkrálové sbírce nebo na Dnech obce či když jsme společně došli na Sovinec…nebo kdykoli jindy, když bylo zastupitelstvo…na tolik otázek totiž opravdu nestihnu odpovědět.
  Snad jen na jednu: jestli si vážně myslíte, že někdo dává dary do tomboly proto, aby se zviditelnil, tak to je smutné. To už bych si já mohla myslet, že jste Dospěláky založili ze stejného důvodu a ne pro blaho obce a jejich obyvatel, jak říkáte. Zvláštní představa, že?
  No, ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

  A na závěr jedno doporučení Lucce Mrtvé: Luci, hodně zdaru Tvé práci, jen se, prosím Tě, nestaň členem zastupitelstva, ju? Mívá to neblahé důsledky…

  A panu Kressovi děkuji, za to, že vím, kde mám hledat více informací o Brunovi, mám ho ráda 🙂 A myslím, že to mám v životě tak napůl, zkrátka jako každý obyčejný člověk – jednou jsi dole, jednou nahoře 🙂 Jednou zvítězí lidská přirozenost a jindy to, co do nás Bůh zasel. A moc by mě zajímalo, jestli bude Kafebar přístupný i veřejnosti a pokud ano, tak kdy? Rádi bychom ho s manželem a synem navštívili, fotky vypadaly moc dobře a o masopustu budem v Lomnici péct koblížky pro účastníky průvodu, tak se třeba uvidíme?

  A P.S. opravdu si nemyslím, že jste idiot, ale to víte sám, že jo 🙂

  h.

  1. Jsem moc rád, že jste se znovu ozvala. Protože na nás, přispěvatelích, záleží jak bude vypadat obrázek Lomnice i pro jiné návštěvníky. Pokud tu převládne jeden názor, tak ten se stane pravdou. Je proto třeba se bránit, pokud situaci někdo vnímá jinak. Mlčení je souhlas. Je potřeba komunikovat a vyříkat si své názory. Některé příspěvky mohou znít drsně, ale pramení ze srdcí lidí a tak to asi ve svém srdci mají. Zeptejme se proč. Na black listu jsou všichni, kteří něco dělají, i já. Záleží na tom, čí je ten black list. Na mém black listu rozhodně nejste. Můj black list je kraťoučký.
   Také mě těší, že vám prokazatelně na Lomnici ještě záleží a to víc, než leckterým místním. Takže rozhodně pište, přispívejte, braňte a poukazujte. Rád pro vás udělám třeba křesťanskou stránku nebo rubriku. Protože křesťané jsou v Lomnici odjakživa. A Lomnice, stejně jako i jiné vesnice, jsou především lidé. Ne jen obecní úřad a zastupitelé.
   Na masopustu (i kdykoliv jindy) Vás a Vaše přátele v KafeBaru rádi uvítáme.

  2. Vážená paní,
   O tom, co se v obci dělo, nebo nedělo, jak se chovali představitelé obce, to už hodně dávno přesáhlo hranice obce, v některých případech i okresu. To není můj výmysl. Ani jsem k tomu nepřispěla. Hanlivé názvy pro obec jsem nevymyslela já, pojmenovali je tak lidé, kteří naši obec takto viděli. Já je neznám. Ale je to smutná vizitka. Takže pokud někdo cizí čte naše stránky, jistě ho to moc nepřekvapí.
   To, že je obec znesvářená, za to nese hlavní vinu paní starostka, nikdo jiný. Takový stav v obci nikdy před jejím nástupem nebyl. Slyšela jsem, že mnozí dokonce uvažovali, že se z obce odstěhují, pokud se stav nezmění. A to je alarmující. Přísahali jste, že budete pracovat pro blaho všech občanů. Proto jsem Vám, jako zastupitelce, kladla všechny ty otázky. Uspořádání tří plesů za čtyři roky je opravdu málo, to jistě uznáte i Vy. Tříkrálové sbírku pořádá Charita ČR, vy věřící ji vykonáváte. Je to jistě pomoc potřebná.
   Povídka by to byla jistě nevinná, nebýt položené otázky. To mě donutilo, abych i já se Vás na mnohé zeptala, na odpověď čekám.
   Paní Mrtvá není sice zastupitelka, ale za tu krátkou dobu už je za ní něco dobrého vidět. Nemusíte ji tak hloupě radit, nikoho nekritizujeme za dobrou práci.
   Z mých otázek jste si vybrala tu, která je nejméně důležitá -dary do tomboly. Psala jsem, že pokud je někdo dává nezištně, tak klobouk dolů.
   Vůbec jste mi neodpověděla na ty zásadní otázky. Jako občan Lomnice bych to ráda věděla. Přesně tak, jak se to děje nyní , vše co zastupitelé konají, si můžeme na těchto stránkách přečíst. Díky za to.

  3. Já nemám žádný black list. Dělím lidi na dobré a na ty, co dobří nejsou, jak to cítím, slyším a vidím.
   Položila jsem Vám plno otázek, upozornila na špatnosti, které se staly a trápí nejenom mě, a tímto uzavírám co bylo. Možná ještě není pozdě si o všem znovu popovídat. Můžeme být každý jinde, ale to neznamená, že nemůžeme spolu diskutovat.

Komentáře nejsou povoleny.