Vesnička má rozbouraná

Život ve vesnici se pomalu připravuje na zimní období. Kdybychom byli medvědi, chystali bychom se na zimní spánek, ale bohužel medvědi nejsme. Proto jsou ve vesnici jako obvykle každý rok slyšet sekačky u posledního sekání trávy (má vliv na kvalitu trávy na jaře), štípání a řezání dřeva. Tento rok  je ale podzim v obci trochu jiný – na horním konci obce je podzimní idylka narušena prací na opravě silnice. Chápu, že je nutné i tuto silnici opravit, ale poprvé za celou dobu jsem si na vlastní kůži uvědomila velký nedostatek Lomnice – chybí nám jakákoli záložní cesta kromě hlavní silnice. Nemluvím pouze o plánovaném chodníku, ten tento problém také nevyřeší. V posledních dvou týdnech silnice na horním konci (od hřiště k ceduli Lomnice) vypadala spíše jako tankodrom – prach, hrboly, velké problémy a nebezpečí cestu přijít pešky natožto s kočárkem, na kole nebo s vozíkem. Člověk aby byl stále ve střehu, zda jej někdo nezajede, protože průjezd na silnici stačí pouze pro auto. Takže chodec uskakuje do příkopy. S kočárkem je to ale mnohem těžší, s tím se do příkopy skočit nedá. Tak nezbyde nic jiného než když potřebuji jít do obchodu, tak dýchat prach a jít po prostředku silnici – ať si auta počkají, mám stejné právo na průchod jako oni na průjezd. To nemluvím o tom, že kočárek vypadá jako po vojenských manévrech – bahno a prach.
A nikde žádná informace o tom, že se to bude provádět (kromě cedule u silnice o opravě)  – informační schopnost v této oblasti zcela selhala (ke dnešnímu dni není ani žádná informace na stránkách obce – aktivity). Když už o tom píši, myslím si, že schopnost informovat občany a aktivitách na obci je dle mého mínění velmi slabá. Copak na obci se nic jiného nedělá než je napsáno na stránkách obce – v září se pouze upravoval chodník na hřbitově? Nebo že by byli občané obecnímu úřadu „ukradení“, že jim nestojí ani za to, všechny najednou seznámit, co se ve vesnici a na obecním úřadě děje?   Pokud je tomu tak, tak je to velmi smutné.

Ale zpět k opravě silnice. Myslím si, že bychom se a zastupitelstvu měli zamyslet na výstavbě alespoň pěší cesty od okálů dále kolem kolejí k penzionu (škole) a dále pak až na konec Lomnice – jednak by se tím vyřešil přístup alespoň k nádraží, zvýšila by se bezpečnost chodců a zmizela by závislost na hlavní cestě. Proč vlastně nemít jeden chodník (nebo alespoň schůdnou stezku, po které se dá jet kočárkem) mimo hlavní silnici?
Jistě se na tím již někdo zamýšlel, ale asi nikdo neměl sílu to dotáhnout dokonce. Možná někdy v budoucnosti……..

One thought on “Vesnička má rozbouraná”

  1. Dostat povinné informace z paní starostky je těžké. Čekat od ní informaci: „Pozor bude se stavět cesta a bude se hodně prášit a domy budou praskat za vibračním válcem a jižní se nedostanou do obchodu…atd.“ to můžou jen naivové. Přečtěte si oficiální stánky obce, co se tam píše. Nebylo tam nic, až teď, po článku, s křížkem po funuse.

Komentáře nejsou povoleny.