Vesničko má bůhví jaká

Tak jsem dlouho přemýšlela o tom, o čem bych tentokrát měla vlastně psát. Přestože v uplynulých pár měsících proběhlo několik úspěšných setkání s příjemnými lidmi a v poklidné atmosféře, mé myšlenky jsou poznamenány bezmocností a údivem nad „hloupostí“ některých lidí. Je jedno, v jaké době žijete – zda v socialismu nebo v době, rádoby demokratické. Při troše nostalgie zjistíte, že co se týče komunální politiky a úřadů, tak se toho vlastně ani moc nezlepšilo. Charakter kvality řízení obce ve všech dobách tvoří jen lidé na postech moci a záleží na tom, jak ti dokáží být objektivní a nezneužívat moc a jaké znalosti, umění a nástroje pro prosazování moci používají (nebo zneužívají). Použitelnost člověka nezáleží na ideologii, ale na morálních hodnotách a odborných zkušenostech. A Lomnice na mě někdy působí jako obec posvěcených lží a pak ve mě zůstává jen pocit, že ji řídí skupinka lidí, kteří se sice honosí sněhobílou morální čistotou, ale normy morálky si stanovují sami. Za pár let se jistě i jejich vnoučata budou podivovat skutkům, které v obci dělali.

Zjistila jsem (bohužel), že dnes k „ochraně“ moci už nepotřebujete ani žádné bezpečnostní složky (např.STB). Některým představitelům moci jen stačí si dělat to, co chtějí – bez povinnosti chránit, ctít a dodržovat zákon a morálku. Tito lidé u moci pak mnohdy rozhodují kdy, co a komu dát (a hlavně za kolik nebo za co). Morální právo a svědomí zůstává hodně zastrčené v koutě, aby nepřekáželo. V řízení obce tito lidé většinou toho moc nesvedou, ale starosti jiným přidávat umí. Častokrát to jsou lidé, kteří se možná poprvé a naposledy dostali do postavení, které jim umožňuje zásadně ovlivňovat osudy jiných. A ty občane se smiř s tím, že mají vždy pravdu, i když ji vlastně ani nemají. Oni jsou na to tak zvyklí. A za to jsou nepoučitelní a nezastaví se před ničím.

Je celkem jedno, proč se „vrchnosti“ znelíbíte. Stačí se provinit pouze tím, že jste buď lepší nebo nezávislý. U nás je v módě, že těmto lidem se neodpouští. Tito se musí vždy „zlikvidovat“. V tom lepším případě se jim doporučí, aby se odstěhovali. A vůbec nikomu nepřipadá divné, že v mnoha případech vina následuje až po trestu. Křivda pak vždy plodí další křivdu a místo nastolení spravedlnosti, se tvoří nekonečný řetězec křivd. Pro většinu občanů je pak jednodušší strčit hlavu do písku a už nejsou viditelní a ničeho se neúčastní, protože zrovna nejde o ně…. Bohužel asi pro mě, k těmto lidem nepatřím. Ctím pravidlo – nechej mě žít a já nechám žít tebe. Zejména osobní život vedu po svém a bráním se, jakmile mi do něj někdo zasahuje tím, že mám žít dle jeho představ.  Svým postojem k životu nikomu neubližuji, spíše naopak, snažím se pomáhat. Osobně nikdy nekapituluji před lidmi, kteří si neváží práce a života jiných.

A ještě nesmím zapomenout ani na korupci – ta je dnes snad ještě děsivější. Peníze jsou vždy až na prvním místě….

Ale jinak není nutné zoufat – může se volně cestovat, může se studovat třeba v Austrálii. Bohužel ale neviditelná ruka trhu nás častokrát přiměje zůstat doma nebo jet na chalupu kamaráda.

Na závěr jedno postesknutí – nejsmutnější v naší vesnici je to, že i fotbalisté vlastně doplatili na to, že je obec využila jako rukojmí jakési soukromé pomsty. Hodně soukromé a hodně primitivní… Vše v duchu toho, co je výše napsáno. Optimismus bude až někdy příště  🙂 , protože zlo tu ještě svou misi neskončilo.

4 thoughts on “Vesničko má bůhví jaká”

 1. Přesný závěr: „zlo tu ještě svou misi neskončilo“.
  Ještě se bude bourat a ničit obecními představiteli neuznávaným občanům i sami sobě.
  Možná by to chtělo postavit nové kanály, aby se v nich dalo chodit. Pro zlo, až jednou skončí jeho mise. A každá mise jednou skončí, to je věc, na kterou se můžete 100% spolehnout.
  Bourat se musí, aby se mohlo stavět. Stavět se musí i kdyby na chleba nebylo. Provize pro zadavatele stavebních zakázek se pohybuje v česku v průměru 10-20% do kapsičky u vesty, jak je obecně známo z veřejných výzkumů míry korupce. Na chudém bruntálsku může být „chuť“ na zakázku ještě větší.
  Možná to zní bohulibě, postavíme novou hasičskou zbrojnici, nové cyklostezky (dvojnásobně drahé jak jinde), novou čističku, nový vodovod, nové osvětlení obce, nové (už třetí) sociální zázemí pro TJ Sokol a tak dále. No a pokud již něco z toho stojí a funguje, nevadí, zbouráme, zlikvidujeme (zákonně i nezákonně) – stavět se musí dál a znovu i kdyby na chleba nebylo a ono asi brzo nebude. No vlastně, někdo bude mít chleba jistě dost.
  Každý parazit opouští tělo hostitele až skončí jeho mise (není co žrát), tedy pokud se hostitel nevzpamatuje a nezačne se léčit…

 2. I chaloupka nad místostarostou Jurovicem byla odstřižena od vody! Prý na základě úniků. O únicích vody jsme slyšeli i v případě staré stolárny a nebyla to pravda. Prostě další zlovůle vůči občanovi. Zvláštní, že se tak děje jen těm, které místostarosta nemá rád.

  1. To je fakt. Ale nic překvapivého. Dělá jen to, co musí, přesně podle své povahy. Touha škodit, trestat, je prostě silnější. Budeme doufat, že i mu někdo něco brzo šmikne. Věřím na moudrost předků vyslovenou v příslovích. Třeba „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“ či „Boží mlýny melou pomalu, ale jistě“ nebo „Na každou svini se vaří voda“ atp.

   Potřeba vychovávat sousedy a ostatní občany nezobající z ruky, k obrazu svému, pramení asi z napoleonského komplexu. Neposlušnost se musí trestat. Problém je, že obec Lomnice nemá hrdelní právo. To by jistě uspokojilo tuto potřebu. Fyzické mučení se už také ve společnosti nenosí, neprošlo by to.
   Pokud však pro uspokojení nezabrala ani přivolaná policie ani trestní oznámení, je potřeba ničit své nepřátele (neposlušné sousedy) alespoň finančně z titulu své dočasné moci…

   A tak si tu žijeme v našem AAAnabůstáně…

Komentáře nejsou povoleny.