Vesničko má rozhádaná – červen

Dnes je první letní den a nastává období prázdnin a okurkové sezóny. A naše vesnička je stále rozdělena na MY a ONI. Není podstatné kdo je MY a kdo ONI, ale je důležité to, že MY jsou vždy v našem podvědomí ti lepší a ONI jsou ti, co nám vše kazí. A bohužel za tato dvě slůvka ONI i MY se dosadí vše, co vesnici  rozděluje (za to mohou ONI, ne MY) a ne co ji sbližuje (Spolu všichni jsme udělali to a to). A někdy se to dotáhne do krajnosti, bez diskusí, bez soucitu, bez zamyšlení…. Lidé jsou různí, názory i postoje mohou být různé – máme přece demokracii. V této souvislosti mě ale napadá to, co říkal Tomáš Garrigue Masaryk: Tož máme demokracii, teďka ještě najít ty demokraty. A proto se nezlobte na mě ti, co se mnou nesouhlasíte, klidně diskutujte a obhajujte. Diskuse je výměna názorů, kdy není důležité jeden druhého zničit. Důležité je naslouchat si a najít porozumění, neurážet a neponižovat. Bohužel ale mám ten pocit, že lidé neposlouchají, co kdo říká, důležité je pro ně to, kdo s kým kamarádí.

A proto, dle mého, v obci je to právě starosta (i místostarosta), kdo musí obhajovat názory, zájmy a práva všech občanů dané obce a nejenom zájmy, práva a názory té skupiny, která se mu líbí (jinak řečeno, kdo s kým kamarádí nebo kdo je komu zavázán). A musí být odpověden nejen za to, co dělá, ale i za to, co nedělá.
V této souvislosti mě napadá otázka na vás všechny občany Lomnice  – umí vlastně někdo odpovědět na to, kde a proč vzniklo rozdělení na MY a ONI, co bylo tou příčinou? A kdo jsou vlastně ONI a MY?  Umíte si pravdivě odpovědět anebo raději žijete ve sladké nevědomosti? Pokud neznáte odpověď, tak se pouze dětinsky chováme přesně dle postřehu cizinců – Češi jsou fajn do té doby, než zjistí, že soused má novou kozu –  cizinci udělají vše pro to, aby měli kozu také, Češi udělají vše pro to, aby sousedovi koza zdechla.

 

6 thoughts on “Vesničko má rozhádaná – červen”

  1. To je krásné… První ONI zaznělo asi před čtyřmi lety. Když tu vznikl nový stát Annastán. Pak bylo slyšet v ulicích: „Uvědom si na čí si straně!“ „Jak se můžeš s nimi bavit?“ „Proč je zdravíš, vyčuránky?“ atd…. a je to tak dodnes. 🙂

  2. Postupně se začalo lhát, pomlouvat, vydírat a dnes se překroutí pravda, něco se záměrně z řečeného vynechá, malinko se pozmění smysl věty, a nepodstatné se zdůrazní. A co
    z toho vnikne? Na horním konci se narodí tele a na dolním je z toho- pošlo tele. A nejhorší na tom je, že tyto dezinformace jsou záměrné, vedené touhou zkompromitovat určité osoby. Takový je náš AAAnastán. A tak si tu žijeme.

  3. Omlouvám, že vám sem přispívám, i když nejsem z vaší Lomnice. Ale účet Anonym mi to dovoluje a nemám nic zlého v úmyslu. Sleduji už nějaký čas vaše články a stal jsem se vaším fanouškem. Doporučil mi je kamarád z Krkonoš. Líbí se mi hlavně ten nápad. A překvapuje mě množství schopných přispěvatelů v tak malé obci. Každá obec by měla něco takového mít. Nějakou alternativu proti pomluvám. Možná bych teď nebyl v Rokousích, ale pořád u nás doma. Držím vám palce.

    1. Tak to je hezký anonym. Ale pokud máte třeba jen „fanouškovský“ vztah k Lomnici, můžete si taky zřídit účet. Každý přispěvatel, dobrý přispěvatel. 🙂 Mě by třeba zajímal váš příběh.

    2. Chci Vám také poděkovat za Vaše slova. Je to pro nás povzbuzení a potvrzení toho, že co konáme , je dobře.

  4. Lidi nejsou tak špatní. Když jsem nastavoval účet pro Anonyma, myslel jsem, že nevydrží ani týden. Že tam bude jen sprostota atp. Jsem příjemně překvapen a začínám opět důvěřovat v lidstvo 🙂 Je dobré, že jdou slyšet i normální lidi a nejen ti manipulátoři ve svých pomluvách a lžích.

Komentáře nejsou povoleny.