Výlet Šternberk

27.5.2016 v 7:15 šlapeťáci odjeli autobusem do Lipiny, odkud pak pěšky do Šternberka na hrad. Cesta vedla kolem domku, kde bylo 7 trpaslíků, jen Sněhurka chyběla, asi ještě nedošla 🙂

Pak se mírně šlapalo do kopečka, až jsme se ocitli na kopci jménem Prabába. Součást naučné stezky Prabába.

Podle místní legendy zde loupili dva loupežníci, ale žádného jsme neviděli, buď na ně bylo světlo, nebo se nás báli. 🙂 

Asi po dvou kilometrech jsme se objevili nad Šternberkem. V krásném altánku jsme se nasvačili, pokochali se pohledem do širokého okolí  a vydali se k hradu. Prohlídka byla vskutku poutavá. Provedli nás od půdy až po sklep.
Hrad Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou.   Hradní interiéry překvapí návštěvníky svou velkorysostí a bohatou výbavou uměleckých předmětů, dovezených z celé Evropy, především pak umění 15. století. Výjimečně dochovaná  kolekce   sbírek  Jana II. z Liechtensteinu,  tvoří z hradních interiérů výkladní skříň knížecí sběratelské vášně.

Zpět  jela jedna banda autobusem do Lomnice. My, silnější jedinci 🙂 jsme se odpoutali od skupiny a vyšli si do Lomnice pěšky přes Dolní žleb, kde mají raritu (dá-li se to takto nazvat). V zahradě jednoho domu se procházeli tři velbloudi.

Šli jsme dál kolem koupaliště, dále do kopce směrem na Dětřichov a bývalým vojenským lesem domů. Přišli jsme krásně ucaprtaní. Ono třicet kiláků je třicet kiláků.

TURISTICE ZDAR