13.2.2016 uskutečnili Šlapeťáci výlet do Olomouce na výstavu klenotů, která se konala v muzeu.
Počasí moc nepřálo, ale ve vlaku bylo fajn. Stejně tak i uvnitř v muzeu. Klenoty se nám všem moc líbily, výstava byla zajímavá. Dokonce si mohl každý nechat vyrazit groš.
Zpět do Lomnice se jelo na etapy, protože bylo deštivo a chladno na prohlídku města.
Svatováclavská koruna
Nejstarší z klenotů jeSvatováclavská koruna, kterou si pro svou korunovaci českým králem nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. Koruna vypadá jako zlatá čelenka ze čtyř dílů. Každý z těchto dílů má na vrcholu usazenou velkou lilii. Byla vyrobena ze zlata o ryzosti 22 karátů. Všechny díly nahoře spojeny dvěma příčnými pásky, které jsou v místě, kde se kříží ozdobeny křížkem. Ze zlata jsou i závlačky, díky kterým koruna drží dohromady. Prohlédnout si na ní můžete překrásné zdobení drahými kameny a perlami, tedy celkem je na koruně umístěno 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubínů, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel. Další zajímavostí je, že byl do křížku a vrcholu údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista, což prozrazuje latinský nápis na kříži. Koruna váží 2358,04 gramů a má výšku i průměr 19 cm.
Královské žezlo
Další nedílnou součástí klenotů je žezlo, které bylo vyrobeno z osmnáctikarátového zlata. Celkem je dlouhé 67 centimetrů a váží 1013 gramů. I žezlu se dostalo drahé výzdoby, která je tvořena4 safíry, 5 spinely a 62 perlami. Rukojeť je pokryta emailovými lístky, květy a větévkami a je po obou stranách zakončena okružím s řadou perel. Hlavice žezla připomíná na první pohled tvar květu a je osazena perlami a drahými kameny.
Královské jablko
Kromě žezla drží nový král v ruce také královské jablko, které pochází nejspíše ze stejné dílny, jako žezlo. Vyrobeno je z osmnáctikarátového zlata. V průměru dosahuje 11,9 centimetrů a vysoké je 9,8. Společně s křížem na vrcholu dosahuje výšky 22 centimetrů a váhy 780 gramů. Celý tento korunovační doplněk zkrášluje 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel a překrásný pohled zakončujítepané reliéfy.
Korunovační plášť
Poslední nezbytností k tomu, stát se králem je mít na sobě korunovační plášť. Tento byl zřejmě zhotoven pro korunovaci Ferdinanda II., tedy v roce 1617. Od tohoto roku se používal pravidelně až do roku 1836, tedy do posledníkorunovace českého krále. Plášť je vyrobenz luxusního hedvábného materiálu červené barvy a je lemován hermelínem, tedy kožešinou z hranostaje. Plášť nemá rukávy a vzadu prodloužený do vlečky. Díky jeho vzácnosti musí být uložen odděleně od klenotů a to ve speciálně klimatizovaném depozitáři.
Na této akci Dospěláků se obec Lomnice NEPODÍLELA finančními prostředky.