Kdo je odpovědný, že zelená hospoda nefunguje? Vezmeme to pěkně od začátku. Kdo byl na 6. zastupitelstvu, slyšel jistě názor Ing. Jelínka, se kterým se musí každý ztotožnit. Něco k tomu i přidám. Před nějakou dobou skončila 10-ti letá smlouva manželů V, kteří se o obchod i hospodu starali již dlouho a udržovali to vše při životě. Já jsem byl spokojený. Každý, kdo umí trochu počítat, musí vědět, že to rozhodně nebyl žádný zlatý důl, spíše naopak. Ale protože tam pracovali sami, tak to nějak šlo. Měli jsme tedy obchod i hospodu u nás, na jižní půlce.
Paní starostka musela udělat nové výběrové řízení na nového nájemce. Jediné kritérium, které si zastupitelé určili, byla nabídnutá cena za pronájem. Jako by obec byla podnikatelský subjekt a ne zajišťovatel služeb občanovi. Dokonce se paní zastupitelka Kyselová přiznala, že už tenkrát věděla, že má pan T. „velký oči“ a tudíž, že jeho plány nejsou tak lehce realizovatelné. Dnes uráží pana T. tituly „vyčuránek“, ale když jsem se jí zeptal, jak tenkrát hlasovala, když toto věděla, řekla, že „to je její soukromá věc“! (Neuvěřitelné, ale je to tak.)
I přesto tedy zastupitelé dospěli k rozhodnutí, že manžele V. zbaví ze dne na den práce, pro vidinu nějaké té korunky navíc. I když to fungovalo. Nebraly se v potaz žádné souvislosti ani ekonomické možnosti občanů u nás, protože i ten zvýšený nájem musíme my občané zaplatit podnikateli, který to musí zaplatit obci.
Nicméně to, že pan T. soutěž vyhrál, z něj nedělá viníka dnešní situace. Na něj se manželé V. nemůžou zlobit, protože o obchod je připravili ti, co o tom rozhodují, ti určují vítěze. Ne pan T. ten se jen snažil vyhrát. Tak už to ale chodí. Tím tato kapitola končí. Stalo se a známe výsledek i odpovědné osoby. Měla to být změna k lepšímu pro občana, nebo pro obecní úřad?
Jenže začíná kapitola druhá. Sepsat správně smlouvu s novým nájemcem. A to se nestalo. Než se začalo bourat a rozprodávat, měly být sestaveny podmínky. Co bude otevřeno a kdy, co se stane když ne, jak vysoké budou sankce atp. Prostě vše v zájmu občanů, kteří tam chodili nakupovat či na pivko a ne jen pohrůžka odstoupení od smlouvy. To je trest jen pro občany, zase nebude kde nakupovat.. Ani manželé V. by to břímě už nechtěli zpátky.
Každý podnikatel se se stará hlavně o své zájmy a jedná v rámci mantinelů smlouvy či zákona, to ještě není nic amorálního. Jsou to jeho peníze, jeho čas. Na rozdíl od práce zastupitele, který zastupuje občana a jedná v „jeho“ zájmu, za „jeho“ peníze (z daní). Zájem pana T. byl pravděpodobně zajistit manželce práci v obci, což je pro mě pochopitelné a udělal pro to co mohl. Určitě si nemyslel, že tu zbohatne. Investoval do vybavení nemalý peníz, takže to určitě myslel vážně.
Vytvořením smlouvy byla pověřena paní starostka Šomodíková. Ve smlouvě jsou nesmysly a proto se teď stará o dodatky ke smlouvě a diví se, že pan T. to nechce podepsat. Proč by měl on napravovat její chybu? Opět je ale zodpovědnost na předkladateli smlouvy a ne na panu T. To byla kapitola dvě. Opět víme, kam padá odpovědnost.
Kapitola tři – současnost. Ale ani takto jednoduché to není. Ještě nedávno byl pan T. ochotný hospodu otevřít a dodatky podepsat. I když určitě věděl, že zaměstnanec si na sebe nevydělá a bude to muset dotovat. Anebo se tomu hodně věnovat. Věřím mu jeho úmysl. Ale osud to chtěl jinak. Tahoun této aktivity, paní M.T., má vážné zdravotní potíže. Tím pádem jsou všechny plány vzdálené a priority člověka se rázem mění. Kdo za to může? Bůh? Osud?
Do takové nepříjemné situace se může dostat kdykoliv kdokoliv z nás. Každý, kdo jen trochu soucítí, chápe. Proto mě překvapila paní zastupitelka Kyselová, když chladně konstatovala, že je jí to líto, ale pan T. pořád jen slibuje a je to pěkný „vyčuránek“. Nevím, co tím chtěla říct, ale mě to připadalo, že je pro ni kráva či tele víc jak člověk. A zvláště, podíváme-li se na její nesplněné sliby. Třeba zastupitelský slib či plán kulturních akcí, který četla asi na třetím zastupitelstvu… Museli jsme poslouchat i takové řeči, že „pan T. pronajme hospodu někomu za tolik peněz, aby mu to zaplatilo celý nájem a ještě víc“ – tak je „vyčuraný“. No i kdyby se našel takový blázen, bylo by na tom něco špatného? Špatná je závist, zloba, povýšenost, nenávist a opovrhování v člověku.
Obchod funguje, zaměstnává lidi, teď už dokonce otevírá od sedmi. A zelená hospoda snad ještě chvíli počká. Není potřeba k ranám osudu přidávat ještě ránu vlastní pěstí. Pořád je ještě z čeho vybírat, kam si na to pivko zajít. Jenom zase, páni konšelé, nevypovidejte smlouvu, nebo budeme, zase bez obchodu.
Někoho by napadlo, že jedna hospoda a jeden obchod na dědinu stačí. A že snahy paní zastupitelky Kyselové jdou právě tímto směrem. Anebo náhlý zájem o zprovoznění Zelené hospody má sloužit jako konkurence nové Staré Stolárně. Zvlášť v souvislosti, když padl návrh, že ze Zelené hospody by se taky mohly udělat šatny pro fotbalisty. I když to tak může vypadat, nevěřím tomu. Že by se kvůli tomu stal z Primy zlatý důl? To asi těžko, lidi stále častěji jezdí nakupovat do supermarketů (jednou se budeme divit až se u nás zavře poslední obchod). Stará Stolárna se nestane ziskovou i kdyby Zelená hospoda spadla. A nové šatny neslouží jenom fotbalistům, slouží i ostatním sportovcům, kteří přijdou do posilovny, do sauny, či na masáž. Kdyby se chtěli fotbalisti odstěhovat do lepšího, zlobit se na ně proto přece nebudu, na to mají právo. U nás mají stále jen 10 věšáků na mužstvo. I když paní starostka Šomodíková slíbila dokoupit to, co již od února zajišťuje, nestalo se tak do teď. Řekla mi, že na to nemá rozpočet, ať si to fotbalisti koupí sami. Nerozumím tomu, všichni víme, že si s rozpočtem může dělat co chce (odhlasováno 5:4). Fotbalisti naši obec reprezentují. V Lomnici hostí nejvíce návštěv během roku. Je to docela ostuda, když sem přijedou hosté a obec ani jednou neposeká trávu na svém pozemku u šaten, kudy hosté chodí. Džungle jak v Amazonii. U parkoviště hnije a páchne posekaná tráva. To nemáme kam odvést? Prostě ostuda.
Tohle je prezentace obce pod vedením paní starostky Šomodíkové. Bořit to, co funguje, ignorovat to, co by mohlo fungovat a totálně zničit to, co by mohlo fungovat bez ní…
Prý paní Ing. Kocourková nepomáhá. Jak ještě má pomoct? Nebo komu má pomoct? Udělala hospůdku, když zelenou nechali zavřít. Opravila šatny a sociální zázemí pro sportovce a návštěvníky, když to obec ignorovala. V zastupitelstvu pomoc odmítají. To jsou fakta. Příště třeba rozeberu jak pomáhá obec, komu pomáhá atp. Další seriál asi bude: „Klacky pod nohy – konkrétní případy“.
Je to smutné čtení, ale bohužel je to pravda.
Co k tomu říci, Paní V. prodávala v obci hodně dlouho, nejen 10 let. Vždy měla plno zboží, které velmi často obměňovala, aby nemusel člověk kupovat stále to stejné. Bývaly tam fronty, někdy musel našinec počkat, protože nestačily košíky. Ze své zkušenosti vím, že pokud jsem měla těžký nákup, odnesli mi ho do auta. Byla to obchodnice každým coulem. Pak je zničeho nic vyhodili. Soutěž je soutěž. Ale je pravda, že stačilo pouze prodloužit nájem. Nevím, jaké byly pohnutky tehdejších zastupitelů, aby vyhlásili výběrové řízení na pronájem. Mohu se jen domnívat.
Možná nebyla paní V. dost mladá, nebo co. Paní starostka totiž starší lidi moc nemusí, to je známé.
Bylo na škodu, že obchod byl dlouho zavřený. Chápu pana T., že si chtěl prostory upravit dle sebe a na to měsíc nestačí. Manželé T. vytvořili obchůdek, kde bylo opět radost chodit nakupovat, popřípadě si vypít kávičku a k tomu zákusek. Člověk neměl pocit, že je tam jaksi navíc, že obtěžuje. Vždy ho vítal rozzářený úsměv paní M. Její laskavost a nezapomenutelné „usměj se“ každého odzbrojil, byť by měl chmury v duši jakékoliv. Pokud měla čas, těžký nákup také ochotně pomohla odnést do auta. Je mi moc líto, že je nemocná a přeji ji brzké uzdravení.
Proto slova paní Kyselové vnímám také jako velmi cynická.
také odůvodnění toho, jak se rozhodovala ona, že je to pouze její soukromá věc, mě dost zarazila. Nic, co se týká jejího rozhodování jako zastupitelky, není soukromá věc.
Také jsem se setkala s tím, když jsem měla dotaz, že mi na zastupitelstvu řekla, že to ona nemusí poslouchat. Plete si zastupitelstvo s kravínem.
Stále více vnímám situaci v obci jako neudržitelnou. Tato „klika“ tam nemá co dělat. Teď se postupně ukazují výsledky jejich práce. Nejsou schopni vnímat obec jako soudržnou součást a vůbec nejsou schopni posuzovat nepříznivé situace, ve které se může kdokoliv ocitnout bez svého zavinění. Řídí ji lidé bez citu, porozumění k druhým, jen si vydobýt své statky. To je obraz naší obce.
Četli jste knihu Mária Puza Kmotr?
Mám pocit , že se v obci začali dít věci. Slíbím, zařídím, nic za to nechci, ale jsi mi zavázán. Budeš nám nakloněn, nebo nebude nic.
Prý si může hlasovat jak chce, tvrdila mi na zastupitelstvu snacha paní zastupitelky Kyselové. Nemůžu souhlasit. Co slib zastupitele?
Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky.
Nikde se tam nepíše „ve svém soukromém zájmu“.
Milé paní Mirjam přeji také brzké uzdravení.
Rozeberme si to:
Slibuji na svou pěst a svědění, že svoji funkci budu zneužívat svědomitě, v zájmu svém a mojí rodiny a řídit se Ústavou a zákony, jen když se to bude hodit.
Vzdělaný zastupitel, nestranný, který jedná v zájmu občanů a obce a ctí zákony vypadá jinak. Kdo podle kterého slibu sliboval?
Zastupitelka paní Kyselová by si měla nechat vysvětlit slib, který složila, protože mu evidentně nerozumí a zřejmě z toho důvodu se jím moc neřídí. Měla by využít právnických služeb.
Není sama. Takových je tam víc. Vzpomeňme například výrazné hlasování o zrušení plánu činností finančního výboru. Jaký na tom mohla mít obec či občan zájem? 🙂 Typické hlasování přímo proti zájmu obce a zájmu občanů.
A takových hlasování již proběhlo nespočet. Příležitostně se k ni vrátím.
Co se týká hlasování o zrušení plánu finančního výboru, tak to bylo pěkné faux-pas. Slib-neslib, zákon-nezákon. A při jiné příležitosti jeden vzdělaný zastupitel trval na tom, že zákony platí pro všechny. Opravdu pro všechny, myslel to vážně?