Přednáška v Uničově 17.4.2018

stránky spolku: http://www.staresovinecko.cz/

   Téměř šest desítek zájemců o historii našlo cestu do malého sálu Městského kulturního zařízení v Uničově. V rámci pravidelných vlastivědných přednášek a besed pořádaných Spolkem přátel uničovských muzeí proběhla dubnová přednáška o historii Sovinecka. Přednášku vedl Ing. Jaroslav Jelínek, předseda občanského sdružení Staré sovinecko 2013.

   V první části přednášky představil přednášející projekt sdružení, jeho krátkou historii, vydavatelskou činnost a předsavil i plány do budoucna. Ve druhé části se přednášející věnoval jednotlivým obcímpatřícím historicky i územně k Sovinecku v době, ve které je zachytily staré německé kroniky jednotlivých obcí.

   Neunavoval posluchače nekonečným tokem dat, ale hovořil zcela konkrétně o každé obci na základě zápisů z kronik. Fakta doplňoval drobnými historkami z vlastní práce ve sdružení. 

   Přednáška byla vhodně doprovázena obrazovými materiály, dobovými i současnými pohlednicemi a fotografiemi. A jestliže přednášející při zahájení přednášky upozornil na fakt, že je to jeho první veřejná přednáška, pak lze konstatovat, že se svého úkolu zhostil na výbornou!  Potlesk všech přítomných na závěr přednášky byl toho pádným důkazem.

   Účastníci této přednášky také ocenili možnost zakoupení překladů kronik jednotlivých obcí, v lákavé knižní úpravě. Přednáška zcela určitě posluchače nezklamala a mnohým doplnila jejich poznání historie blízkého Sovinecka.

 

Vladimír Urbánek,

Sdružení přátel uničovských muzeí

   V příloze posílám článek který bude uveřejněn v Uničovském zpravodaji. Chci je připomenout předběžně slíbenou přednášku v měsíci říjnu – Historické osmičky. Prosím o půlstránkovou anotaci k přednášce,tak abychom vše měli v předstihu připravené. Jakmile nastanou letní dyn a prázdniny a budou příjemné starosti , nebude čas na komunikaci a řádnou přípravu. Prosím také o obrazový materiál pro plakát – raději několik fotek či pohlednic, v co nejlepším rozlišení.
Ještě jednou děkuji za inspirující a vynikající přednášku.

Lubomír Hrdlička, SPUM

One thought on “Přednáška v Uničově 17.4.2018”

  1. Jardo, skvělá propagace lomnických intelektuálů. Jsem rád, že jsme měli tu čest ve Spolkovém domě v Lomnici uspořádat tuto přednášku jako první. Tvoje práce a práce členů spolku Staré sovinecko má opravdový smysl nejen pro tuto generaci. Už jen díky množství vydaných přeložených kronik, které osvětlují různá období tohoto kraje. Skvělá práce.

Komentáře nejsou povoleny.