Registr smluv

V pátek vstoupí v účinnost dlouho projednávaný zákon o registru smluv. Stát, kraje, větší obce a další organizace podle něj budou muset zveřejňovat smlouvy v centrálním internetovém registru. Týkat se to bude smluv s plněním nad 50.000 korun bez daně z přidané hodnoty. Po roce pak začne platit pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná. Zákon má přinést veřejnou kontrolu nad nakládáním s veřejnými penězi i jejich šetrné vynakládání. 

„Vychází ze základní premisy, že s veřejnými prostředky se musí hospodařit veřejně,“ řekl ČTK zástupce předkladatelů Jan Farský (TOP 09 a Starostové). „Sloužit má samozřejmě k maximální transparentnosti, což by mělo vést k tomu, že bude posílena i důvěra v nakládání s těmito prostředky,“ popsal. „Jakékoli tajnosti vždy vyvolávají pochybnosti,“ dodal.

Zákon předložila ve Sněmovně skupina poslanců z různých stran na začátku prosince 2013. Sněmovnu schválený zákon definitivně opustil koncem listopadu 2015 poté, co ho poslancům vrátil Senát s pozměňovacím návrhem. Sněmovna ale senátní úpravu odmítla a odeslala zákon v původně schváleném znění prezidentovi. Prezident Miloš Zeman podepsal na začátku loňského prosince.

Registr smluv bude spravovat ministerstvo vnitra a má být bezplatně přístupný po internetu. Smlouvy do něj budou muset vkládat i státní fondy, státní nebo krajské ústavy, ale i Česká televize nebo Český rozhlas.

One thought on “Registr smluv”

  1. No to jsem zvědavá, jak s tím OÚ naloží. Zřejmě tak, jak se postavil k tomu, že přestože je dávno uzákoněno, že obce musí zajistit vzdálený přístup k fakturám, a do účetnictví – dodnes se tak nestalo ( i když to přikázal KÚ ) Vsadím se, že se to bude ignorovat, jak je v naší obci zvykem.

Komentáře nejsou povoleny.